profese

Jaká profese v Česku neustále ubývá?

Česká republika patří k těm evropským zemím, kde je velká nouze o pracovní sílu. Patří dokonce k těm zemím, které tento nedostatek pracovní síly velmi zasahuje, proto se není čemu divit, když v poslední době řada společností krachuje, protože zkrátka nedostatek zaměstnanců donucuje zaměstnavatele, aby snížili výrobu, a to je dostává do červených čísel, v nichž bohužel nemůžou působit stále. Nejvíce se hledají zaměstnavatelé především v informační technologii, protože právě k takovému oboru musí být dobrá hlava, kde se pochopí všechny kódy internetového a technologického světa.

Mimo jiné chybí stále a stále více řemeslníci s výučním listem. Bohužel tito řemeslníci jsou v poslední době opravdu nutností. Zlaté české přísloví, které říká, že řemeslo má zlaté dno, se tedy ukazuje jako pravdivé. Chybí právě ti, kteří se řemeslem zabývají, a jejich nedostatek se stále a stále zvětšuje, což je pro mnohé společnosti opravdu špatné.

Kolik řemeslníků s výučním listem zůstává v pracovním nasazení?

Jedním z důvodů, proč řemeslníků není, je to, že odcházejí do důchodu. Ze stávajících zaměstnanců v těchto řemeslných oborech zůstala už jenom jedna třetina, což je vážně šílené zjištění. Stárnutí profesionálů je tedy nezadržitelný problém, proto se zaměstnavatelé musí snažit, aby si nově nastupující amatéry dobře vycvičili a aby jim jen tak neodešli, protože jinak to s jejich podnikáním může jít rovnou takzvaně „do kytek“. Jenže u mnoho podnikatelů, kteří se zabývají právě řemeslnou výrobou, je hlavní nevýhodou to, že mají nedostatek času zaučovat nové jedince, které nabrali do svého týmu. Pokud se totiž chtějí udržet na ekonomickém trhu, musí se mu trochu podřídit, bohužel zaučování nové síly nestíhají tak rychle, jak potřebují. Bohužel je toto nestíhání je zaučovat později může stát i podnikání.

Napsat komentář