Jak sázet okurky?
Období sázení je tady. Dost možná už máte zasazenou mrkev nebo brambory, ovšem to, co ještě zasazené jistě nemáte, jsou okurky. Přece jenom okurky jsou zelenina, která se sadí zásadně až na konci dubna či na začátku května, tedy tehdy, kdy je jasné, že se zimní mrazíky už nevrátí. Okurky potřebují mít teplo, i ten sebemenší mrazík by mohl způsobit, že nevyrostou. Abyste letos dosáhli skutečně hojné sklizně, přinášíme vám několik zásadních informací, které je nutné mít na paměti.
Nejdříve do kelímků, poté do záhonu
Jak jsme zmínili, okurky jsou milovníkem tepla. Proto se sázejí až na konci dubna či až na začátku května – v této době je totiž jisté, že se zimní mrazíky už nevrátí. Navíc jsou dny teplejší, delší a sluníčko hřeje takřka nepřetržitě.
Nejvíce tepla potřebuje okurka ze začátku. Zpravidla se sází okurky do drobných kelímků s trochou hlíny. Kelímky se následně dávají do teplého skleníku, kde mají možnost bezproblémově zakořenit. A následně až drobné výhonky se sází do záhonu.
Jaký záhon je pro okurku ideální?
Okurky nemohou být zasazeny do kdejakého záhonu. Nejlépe uděláte, pokud je zasadíte na světlé místo, kde je trochu závětří. Potřebují být dostatečně zavlažovány, během léta i dvakrát denně, pokud je období krušných hork.
Pozor na škůdce
Během růstu mohou okurky čelit mnohým škůdcům. Postarejte se, aby se škůdci okurkám vyhnuli. Nemusíte je hned stříkat různými postřiky, ale stačí, když je budete zalévat u kořenů, nikoliv přímo na listy.
Je dobré preventivně odstraňovat okousané plody od slimáků, protože takové plody mohou být následně napadeny houbami. Co se týče samotných slimáků, když dlouhodobě prší, udělejte si procházku do zahrady se solí. Abyste nemuseli na slimáky používat chemické postřiky, posolte je. Ihned se rozpustí a pro okurky už nejsou nebezpečím.