Jak postupovat při vzniku pracovního úrazu

Jak postupovat při vzniku pracovního úrazu

Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví nebo případně smrt, které byly způsobené pracovníkovi při plněné pracovních úkolů nebo v souvislosti s prací. Nezáleží na to, jestli byl pracovní úraz způsoben náhlým nebo násilným způsobem vnějších vlivů. Mnozí lidé si však často zaměňují výše specifikovaný pracovní úraz s běžným úrazem. Pracovním úrazem není úraz, který se stal během pauzy nebo po pracovní době. 

Každý zaměstnavatel by měl moc dobře vědět, co to pracovní úraz je a jak při vzniku pracovního úrazu postupovat, co všechno zajistit a udělat. Samozřejmě s tím může pomoct firma Extéria, která poskytuje poradenství v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany. Jedná se o férovou společnost s hromadou kladných referencí a recenzí plných zkušeností klientů. 

Ať už ale začnete nebo nezačnete s firmou Extéria spolupracovat, měli byste vědět, jak při vzniku pracovního úrazu jednoznačně postupovat. 

Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele při vzniku pracovního úrazu

  • Samozřejmostí je provedení neodkladných úkonů, jimž se rozumí třeba poskytnutí první pomoci nebo zabránění vzniku dalších škod na zdraví nebo případně na majetku. 
  • Musí se zajistit místo úrazu, které je třeba pojistit v původním stavu, respektive je třeba zdokumentovat, v jakém stavu místo úrazu bylo při vzniku úrazu. 
  • Raz je samozřejmě nutné ohlásit, a to všem, komu se ohlásit úraz musí, tedy například státnímu zástupci nebo územně příslušnému útvaru Policie České republiky či pojišťovně nebo také odborům. 
  • Posledním krokem je mimo jiné vyšetření příčin okolností vzniku pracovního úrazu. Jakožto zaměstnavatel jste povinen vyšetřit příčiny vzniku pracovního úrazu, a to za účasti zaměstnance, pokud tedy jeho zdravotní stav toto umožňuje. Účastněn musí být také odborový orgán, případně zástupce pro oblsat bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..