profese

Jací rodiče, takové děti – profese má vliv na studijní obor

Základní škola je pro děti rapidní změna. Rodiče se však na tuto změnu opravdu těší, protože doufají, že se děti začnou chovat trochu tolerantněji a také že začnou uvažovat trochu zodpovědně. Jenže problém je v tom, že během ukončení studia na základní škole se děti potkávají s pubertou, která pokračuje i na střední školu. Už střední škola je jakýmsi opravdu velkým těžkým výběrem, který si projde každé dítě. Jenže žádné dítě ještě ve svých patnácti letech přesně neví, co by od života chtělo. Proto většinou dají na radu rodičů a vydají se vstříc střední škole, která je však pro ně častokrát velký omyl.

Správný výběr pro ně pak nastupuje až po maturitě, kdy si mají vybrat vysokou školu. Ovšem i ta je pro ně mnohdy omylem, ale za ten už můžou sami. Výběr střední školy je však v poslední době opravdu ovlivněn rodiči a to buď přímo, kdy rodič doporučuje nějaké studium, nebo nepřímo, kdy se dítě dívá na profesi rodiče a rozhodne se jít v jeho stopách. Tento fakt potvrdila opět i nejnovější analýza, která je zaměřuje právě na tuto problematiku.

Dítě po základní škole opravdu ještě neví, co by chtělo

Není se čemu divit, když velká většina dotazovaných žáků z devátých tříd, kterých bylo zhruba devět set, odpovědělo, že zásadní vliv na jejich výběr střední školy mají právě rodiče a jejich profese. Děti si totiž ani nepřičichli k tomu, jaké to je pracovat, proto se rozhodují podle toho, co jim bylo doporučeno těmi, kteří je od malička vedou cestou životem za ručičku.

Největší vliv mají rozhodně technicky založení otcové. Pokud však děti pocházejí z rodiny, kde se pracuje v humanitních oborech, pak se většinou jejich volba přiklání právě k humanitním oborům a k přírodovědným profesím. Také se mnohdy děti rozhodují podle úsudku rodičů, kteří se zajímají o trh práce a moc dobře vědí, kterých zaměstnanců je a bude nedostatek. I na základě toho chtějí děti nasměrovat k danému potřebnému oboru.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..