hypotéka a daně

Jak s hypotékou ušetříte na daních?

Hypotéky jsou aktuálně velice hojně řešené téma. Není se čemu divit, vždyť se neustále mění úrokové sazby, dokonce v červnu dosáhly zájmy o hypotéku rekordních počtů. Nyní však už zájem o hypotéku pohasíná. Dosáhnout na hypotéku je totiž dnes mnohem složitější než kdy dříve. Je to díky tomu, že Česká národní banka zpřísnila podmínky natolik, že už je hned jasné, že si na hypotéku nedosáhne střední třída.

V současné době však má stále hypotéku zhruba patnáct procent obyvatel České republiky. Jedná se o hypotéky nejen na dům, ale také na byt. Domácnosti se už snaží o to, aby byla hypotéka co nejdřív splacena, ale málokterá domácnost ví, že se na při splácení hypotéky výrazně ušetřit na daních. Úroky z hypotéky jsou totiž uznané odečitatelné položky od základu daně.

Existuje nějaká výjimka?

Ušetřete tedy na daních, pokud splácíte hypotéku na dům nebo byt. Je však nutné dbát na to, že pokud splácíte hypotéku spojenou s chatou nebo chalupou, pak pro vás úleva neplatí. Odečíst se daň může třeba i z oprav bytů nebo domů, případně i tehdy, kdy si kupujete pozemek. Ovšem daň si můžete uplatnit jenom tehdy, pokud do čtyř let budete v dané nemovitosti bydlet. Jestliže je to tedy chata, která je určena jenom k rekreaci, pak máte bohužel smůlu a úleva na dani se na vás nevztahuje.

Kolik si můžu z daňového základu odečíst ročně?

Jestli vás zajímá, do jaké sumy si můžete přilepšit na daních, pak je možné z daňového základu odečíst až 300 korun za rok. Jednotlivé úvěry lze totiž sečíst. Je však nutné dbát na to, aby co měsíc částka byla nižší než 25 tisíc korun. Tuto částku nesmíme během měsíce překročit.

Pokud se rozhodnete využít těchto úlev, musíte ještě podepsat smlouvu o úvěru, kdy všechno musí být ve smlouvě uvedeno – to, že se úvěr splácí, bohužel nestačí. Musíte mít s sebou třeba i výpis z katastru nemovitostí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..