koupě firem jako byznys

Koupě firem jako byznys? Připomeňme si významné obchody

 

Dneska se dá rozjet byznys v jakémkoli oboru, třeba i tak, že se rozhodnete z ničeho nic kupovat firmy. Vždyť na trhu existuje tolik firem, které je výhodné koupit a poté ještě výhodněji prodat. Jen se jedná o něco, v čem se musíme naučit trochu chodit, trochu se musíme naučit orientovat se v tomto světě.

Firmy jsou dneska velice horké zboží. Ale koupit úspěšnou firmu a sjednat její koupi ještě za dobrou cenu, to už bohužel není nic jednoduchého. Nejvíce je tento byznys rozšířený a rozjetý ve Spojených státech amerických, kde se firmy kupují den co den, ale taky den co den nové firmy vznikají. Na takové úrovni ještě v České republice bohužel nejsme.

Jestliže bychom měli zmínit nějakého známého investora, který je v tomto světě naprostou jedničkou, pak bychom měli zmínit hlavně jednoho z nejbohatších lidí světa – Warrena Buffetta. Právě ten proslul tím, že skupuje společnosti. Právě on moc dobře ví, jak se musí s nákupy vyčkat a jak se následně hromadí cash. Samozřejmě to chápou i naši investoři, ale přece jenom v Americe je investování a koupě firem opravdu na vyšším levelu.

Pojďme si však zmínit, jaké obchody se řadí k těm nejvýznamnějším. Samozřejmě se budeme zajímat o české společnosti, abychom tak ukázali, že i v Česku lze provést výjimečný obchod.

• prodej Prazdroje a pivovaru SabMiller

Jistě moc dobře víte o plzeňském prazdroji, který byl v nedávné době prodán japonské skupině působící v Asii. Jednalo se celkem o pět pivovarů, které byly touto japonskou skupinou skoupeny za zhruba 197 miliard korun.

• Slevomat

Slevomat.cz dodnes registrujeme jako unikátní český projekt, který během let svého působení se rozjel na plné čáře. Jeho popularita vzrostla k obrovským rozměrům, proto se není čemu divit, když i tento český projekt, tato česká společnost byla odkoupena. K tomuto obchodu došlo letos, kdy kupujícím byla britská skupina nazývající se Secret Escapes. Odhadovaná cena se nejspíše vyšplhá až k 1,6 miliardě korun.

• Sporten

Méně známou, přesto velice rozrostlou a velkou společností je Sporten, která byla však také prodána. Koupil ji ConsilTech Tomáše Němce. Podíl znamená zaplatit 300 milionů korun.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.