koupě firem jako byznys

Koupě firem jako byznys? Připomeňme si významné obchody

 

Dneska se dá rozjet byznys v jakémkoli oboru, třeba i tak, že se rozhodnete z ničeho nic kupovat firmy. Vždyť na trhu existuje tolik firem, které je výhodné koupit a poté ještě výhodněji prodat. Jen se jedná o něco, v čem se musíme naučit trochu chodit, trochu se musíme naučit orientovat se v tomto světě.

Firmy jsou dneska velice horké zboží. Ale koupit úspěšnou firmu a sjednat její koupi ještě za dobrou cenu, to už bohužel není nic jednoduchého. Nejvíce je tento byznys rozšířený a rozjetý ve Spojených státech amerických, kde se firmy kupují den co den, ale taky den co den nové firmy vznikají. Na takové úrovni ještě v České republice bohužel nejsme.

Jestliže bychom měli zmínit nějakého známého investora, který je v tomto světě naprostou jedničkou, pak bychom měli zmínit hlavně jednoho z nejbohatších lidí světa – Warrena Buffetta. Právě ten proslul tím, že skupuje společnosti. Právě on moc dobře ví, jak se musí s nákupy vyčkat a jak se následně hromadí cash. Samozřejmě to chápou i naši investoři, ale přece jenom v Americe je investování a koupě firem opravdu na vyšším levelu.

Pojďme si však zmínit, jaké obchody se řadí k těm nejvýznamnějším. Samozřejmě se budeme zajímat o české společnosti, abychom tak ukázali, že i v Česku lze provést výjimečný obchod.

• prodej Prazdroje a pivovaru SabMiller

Jistě moc dobře víte o plzeňském prazdroji, který byl v nedávné době prodán japonské skupině působící v Asii. Jednalo se celkem o pět pivovarů, které byly touto japonskou skupinou skoupeny za zhruba 197 miliard korun.

• Slevomat

Slevomat.cz dodnes registrujeme jako unikátní český projekt, který během let svého působení se rozjel na plné čáře. Jeho popularita vzrostla k obrovským rozměrům, proto se není čemu divit, když i tento český projekt, tato česká společnost byla odkoupena. K tomuto obchodu došlo letos, kdy kupujícím byla britská skupina nazývající se Secret Escapes. Odhadovaná cena se nejspíše vyšplhá až k 1,6 miliardě korun.

• Sporten

Méně známou, přesto velice rozrostlou a velkou společností je Sporten, která byla však také prodána. Koupil ji ConsilTech Tomáše Němce. Podíl znamená zaplatit 300 milionů korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..