důchod už v mládí

Důchod v mládí? Není problém! Rozhodněte se ale včas.

Většina z nás si asi představuje důchod jako klidnou etapu života, kdy budeme mít dostatek času na cestování, čtení a rodinu. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že do důchodu odejdete už jako mladí lidé? Měli byste ještě dostatek času na všechno, co už ve stáří jen tak dělat nebudete. Jak odejít do důchodu jako mladý? A je to vůbec možné?

FIRE

Hnutí FIRE v sobě skrývá Financial Independece, Retire Early, a jeho myšlenkou je, že do důchodu mohou odcházet mladí lidé, aby si ho jaksepatří užili. Jde o finanční nezávislost, která nás přivede do brzkého důchodu. Ve zkratce jde o to, že si zvládnete našetřit tak, abyste odešli do důchodu dříve, otázkou je, jak nás takové odříkání ovlivní a zda to opravdu stojí za to. Nejde samozřejmě jen o odkládání peněz, ale o jejich efektivní investování, například do vlastního podnikání, které následně již vydělává samo na sebe, bez vašeho přičinění.

Důchod v Česku je světlo na konci tunelu

Hnutí propaguje v zásadě 3 body. Prvním z nich je kupování pouze nezbytných věcí, což ne každý umí. Víme, že Češi si velmi rádi užívají zbytných produktů, ať už je to dovolená, výlety, jídlo v restauraci nebo alkohol. S rukou na srdci si řekněte, kolikrát za týden si koupíte něco, co vlastně nepotřebujete. A ano, řadíme zde i kávu, rtěnku nebo sladkosti. Jak kvalitní by život byl, kdybychom se takto uskromnili jen kvůli vidiny brzkého důchodu?

Přečtěte si také: Investování je dnes důležitější než kdy jindy!

Šťastný a plnohodnotný život?

Abyste mohli do důchodu odejít ještě mladí, potřebujete vaše roční výdaje vynásobené číslem 25. To znamená, že pokud máte měsíční náklady třeba 35 tisíc, potřebujete našetřených 10,5 milionu. Váš plat by tedy musel být dvojnásobný od toho, co opravdu potřebujete a to je u nás téměř nemožná představa. A opět se zkusme zamyslet, kdybyste vydělávaly 50 tisíc, ale spotřebovaly na nutné výdaje typu nájem, jídlo a energie 30 tisíc, opravdu byste si zbývajících 20 odložili a nesáhli na ně pod dobu dalších 20 let? Žádná dovolená, koncerty, nové oblečení nebo knihy. Pro někoho oželitelné věci, pro někoho alfa a omega šťastného a plnohodnotného života.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..