Díky franchisingu se aktivně rozšiřují i české firmy

Díky franchisingu se aktivně rozšiřují i české firmy

V roce 1995 čekal podnikatelský trh poměrně velký boom. Došlo doslova k explozi firem, které začaly fungovat na základě franchisingu. Vůbec první firmou, která se rozhodla rozšířit se do celého světa tímto způsobem, byla firma McDonald`s, kterou nemusíme vůbec představovat. Tento americký gigant se tak zapsal do dějin a v jeho krocích pokračovaly i další firmy, jako například síť rychlého občerstvení KFC nebo Dunkin` Donuts. Do České republiky však tento trend zavítal až trochu později.  

Z počátku se franchisingu podnikatelé poměrně báli. To ostatně tak bývá ve všech situacích v životě – musí se najít jeden odvážlivec, poté jdou v jeho krocích všichni. K vůbec prvním společnostem, které se v Česku začaly rozšiřovat na základě franchisingu, byly právě zahraniční sítě, a to například zmiňovaná síť rychlého občerstvení McDonald`s, která se obrovskou, možná až raketovou rychlostí dostala prakticky do každého koutu světa. U nás se velký zájem o franchising ze stran českých firem projevil až v roce 2009.  

České firmy se rozšiřují  

Teprve až rok 2009 byl klíčovým. Do té doby se sice našlo několik společností, které se na základě franchisingu rozhodly rozšířit, ale ten největší zájem přišel až v roce 2009, kdy byla krize. Lidé v tomto roce hledali nějaké jistoty, jelikož jejich zaměstnání nebylo zrovna nejjistější. Kupodivu se rozhodli investovat do franšízových společností, které jim slibovaly výhodné podmínky nebo jim dávaly jakousi jistotu uspět, na což lidé tehdy slyšeli. 

Od té doby franšízových poboček a sítí obecně velice přibylo. Dnes se u nás najde kolem tří set franšízových sítí, které se snaží na základě franchisingu dostávat i za hranice.  

Zájem o české franšízy roste 

Pokud bychom měli říct, o jaké franšízy je zájem (jestli o zahraniční či tuzemské), řekli bychom, že zájem je především o tuzemské koncepty. Zahraniční franšízy aktuálně nemají moc velkou šanci u nás uspět, bohužel.  

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..