Co je to BOZP a kdo to musí řešit?

Co je to BOZP a kdo to musí řešit?

Rozhodli jste se vkročit do světa podnikání? Pak se možná setkáte s dvěma oblastmi, a sice s oblastí BOZP a PO. Jedná se o zákonné povinnosti, nad kterými se nevyplatí mávnout rukou. Je třeba, abyste je měli skutečně včas vyřešené, jinak vám v případě kontroly hrozí nemalá pokuta, která může sahat až do několika milionů korun. Možná však patříte ke čtyřiceti procentům podnikatelů, kteří nevědí, co to BOZP a PO je. Seznamme se nyní konkrétně s bezpečností práce a prozraďme si, kdo to musí řešit. 

Jelikož neznalost neomlouvá, zejména neznalost zákonů je neomluvitelná, pojďme si říct, co to tedy BOZP je. 

Co je to BOZP?

Pokud hovoříme o BOZP, hovoříme o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Jedná se o velice široký mezivědní obor, u něhož neexistuje žádné oficiální vysvětlení či jeho definice. Úkolem BOZP je zkrátka zajistit bezpečnost práce a předcházet tak případnému poškození zdraví. 

Kdo musí řešit BOZP?

Povinnost zajišťovat BOZP se vztahuje jak na zaměstnavatele a jejich zaměstnance, tak se to vztahuje na ty, kteří jsou fyzickou pracující osobou nebo fyzickou osobou, která provozuje výdělečnou činnost. Samozřejmě se tato povinnost vztahuje i na všechny fyzické osoby, které se s vědomím zaměstnavatele zdržují na jeho pracovištích. 

Mnozí lidé se doposud možná domnívali, že bezpečnost práce se vztahuje jenom na ty, kteří mají nebezpečnou či běžnou práci, při které však mohou přijít k úrazu. Mysleli si, že se bezpečnost práce vztahuje třeba jenom na truhláře, malíře pokojů nebo na podobná povolání. Jenže BOZP se opravdu vztahuje prakticky na všechny a je třeba si to zavčasu uvědomit. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..