čína

Číňané koupí Žďárské strojírny

V poslední době rostou čínské investice do České republiky. Příčinou je návštěva čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga v České republice a s tím spojená snaha otevřít český trh ještě více čínským firmám, které sem mohou dodávat i řadu dalšího zboží. Hovořilo se i o vstupu čínských podnikatelů do Žďárských strojíren ve Žďáru nad Sázavou. Nyní už je v této oblasti takříkajíc ruka v rukávě.

Investor u nás čile utrácí

Došlo ke schválení této transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Žďárské strojírny známé pod zkratkou Žďas proto může koupit čínská investiční skupina CEFC Group, známá tím, že už například vstoupila svým kapitálem do pražského fotbalového klubu Slavia, kde nyní vlastní 60 procentní podíl. Kromě toho ale má v České republice i řadu dalších akvizic. Například vlastní 49,92 procent v letecké firmě Travel Service, většinový podíl získal třeba i v Lobkowicz Group, ovšem nezanedbatelné částky putovaly i do vydavatelství Empresa Media či skupiny Médea Group.  Dosud u nás skupina CEFC utratila asi 20 miliard korun, zhruba stejnou sumu se ještě utratit chystá.

Zpřístupní nový majitel nové trhy?

Do současnosti přitom strojírny Žďas spadaly pod slovenskou skupinu Železiarne Podbrezová Group.  Podle informací ovšem nepůjde jenom o mateřskou firmu Žďas, ale také dceřinou společnost TS Plzeň a rovněž také firemní pobočku, která se nachází v Německu. Dnes Žďárské strojírny vyrábějí například kovací lisy, tvářecí stroje nebo třeba válcované výrobky, ale i zařízení na zpracování šrotu. Ze žďárských výrobních hal vycházejí například ingoty, ale i různé odlitky či výkovky, nebo také nástroje. Zboží odebírají především firmy z oblasti automobilového průmyslu. V roce 2014 získala přitom firma za své zboží asi 2,98 miliardy korun. Dochází k určitému poklesu zisků ve srovnání s předešlým obdobím a nový majitel by proto mohl zpřístupnit nové trhy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..