Benzinová pumpa

Česko kvůli konfliktu na Ukrajině čeká zdražování

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu bude mít velký dopad také na Českou republiku. Ta se musí připravit například na zdražování pohonných hmot, plynu či příliv válečných uprchlíků, kteří před válkou na Ukrajině prchají.

Zdražení benzinu a nafty

Rusko je hlavním dodavatelem ropy a přes Ukrajinu vedou jeho důležité transportní trasy. Odborníci proto očekávají, že se v příštích týdnech zvedne cena nafty a benzinu, i když zřejmě se zpožděním, než k nám tato dražší ropa doputuje. Pohonné hmoty podraží na českých čerpacích stanicích také kvůli oslabující koruně vůči dolaru. Příčinou rostoucí ceny je i poptávka po benzinu, která se každoročně v jarních a letních měsících zvyšuje. Cena pohonných hmot se tak dost možná zastaví až na 40 korunách za litr benzinu a 39 korunách za litr nafty.

Přerušení dodávek plynu

Ruský plyn do Česka zatím stále proudí, ovšem otázkou je, jak dlouho tomu tak ještě bude. S výrazným zvýšením ceny plynu prognózy zatím nepracují, ovšem v případě ukončení ruských dodávek by plyn oproti loňským cenám zdražil na dvojnásobek.

Jak dlouho si Česko vystačí s vlastními zásobami plynu?

Ministerstvo obchodu a průmyslu uvádí, že při současných denních odběrech by měl plyn v zásobnících vydržet na více než měsíc. Do karet nám hraje také očekávané zvyšování průměrné denní teploty, vzhledem kterému se spotřeba plynu snižuje. Zásoby plynu by tak měly vydržet přibližně na následujících 40 dní. Jedinou možností, jak nahradit ruský plyn, je dovoz zkapalněného plynu po lodích do přístavů a následné plnění do plynovodů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..