půjčky

Češi pomalu splácí půjčky příbuzným

Češi jsou v poslední době proslulí tím, že patří k chovatelským, evropským špičkám, co se týče chovu domácích mazlíčků. Za domácí mazlíčky jsou schopni utratit i několik miliard korun ročně. Ovšem mimo tuto chválu jsou Češi proslulí i tím, že si sice půjčují, ale zrovna dvakrát nesplácejí. Pokud si půjčí od rodiny, pak se půjčky splatí tehdy, kdy potřebujete, ale pokud si lidé půjčí klasicky od banky nebo od nebankovní instituce, už vzniká jistý závazek půjčku splatit v daném termínu.

Nicméně tyto půjčky, které jsou vázány s nějakou bankovní nebo nebankovní institucí, jsou v poslední době nespláceny, kdežto co se týká těch půjček od příbuzných, ty se najednou začínají splácet. Dobré vztahy v rodině jsou asi daleko přednější, než vztahy s bankovními institucemi.

Podle aktuálních průzkumů se Češi pustili do splácení půjček příbuzným rovnou po hlavě – svou půjčku splatil k dnešnímu dni každý čtvrtý Čech.

Na půjčky příbuzným se však doplácí

V poslední době se však ukazuje, že půjčky příbuzným nejsou zrovna to nejlepší, pro co se můžete rozhodnout. Ukazuje se, že řada Čechů na to doplatila. Sice se říká, že v rodině by se nemělo podvádět, ale právě půjčky zničily mnoho rodinných vztahů. Podle aktuálních statistik až tři čtvrtiny Čechů mají s půjčováním příbuzným velice zlé zkušenosti – mnohdy se jim peněz nedostane nazpět.

Proč se v rodině nesplácí?

Mnoho těch, kteří si půjčují od rodiny, mají za to, že když si půjčí, už to nemusí splatit. To je však lež – to, co se půjčí, by se samozřejmě mělo taky splatit. Většinou se však na půjčku nepřivádí řeč – ten, kdo si půjčuje, schválně mlčí, ten, kdo půjčil, na to nechce před ostatními upozorňovat. Jenže když si o vrácení půjčky neumí říct, pak se mu vrácení půjčky nedostane.

Rodinné půjčky jsou podle dotazovaných dobré jenom pro krátkodobé trvání při nízké částce, jestli se už částka vyšplhá přes deset tisíc, pak už by se s půjčkou mělo váhat.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.