dovolená

Zrušili vám dovolenou? Pak je nutné vědět, na co máte nárok

Doba dovolených je sice za námi, ale to neznamená, že si na nějakou takovou podzimní dovolenou nemůžeme zajet. Mnohým z nás opravdu nevyšlo během letních, horkých měsíců si někam zajet, tak proč si nevyjet jen tak třeba jenom na prodloužený víkend. Řada moří je ještě stále teplá, písečné pláže však budou bez davů turistů, což jistě ocení ti, kteří milují svůj vlastní klid.

Nicméně během podzimu vám do toho může něco vlézt a vy budete muset na poslední chvilku zrušit tuto dovolenou. V poslední době se ruší dovolená hlavně proto, že zaměstnavatel vám dovolenou v práci zruší. To je na každodenním pořádku, protože nedostatek zaměstnanců je stále aktuální problém. Buďte tedy na tuto možnost připraveni a informujte se, na co máte nárok i v tomto případě.

Kdy vzniká nárok na dovolenou u zaměstnavatele?

Pokud u zaměstnavatele pracuje déle jak 60 dní v kalendářním roce, máte na dovolenou nárok. Jestliže pracujete ve státním sektoru, pak máte nárok na dovolenou v rozsahu až pěti týdnů. Co se týče soukromé sféry, pak máte nárok minimálně na čtyři týdny dovolené. Mnoho zaměstnavatelů nabízí dokonce o týden navíc, ale v současné době krize se nebojí dovolenou zrušit, i když je sjednaná na několik dní dopředu.

Většinou se při žádosti o dovolenou ihned buď zamítne, nebo stoprocentně schválí tato dovolená, ale někdy se stává, že zrušení dovolené přijde v průběhu, kdy už s dovolenou počítáte.

Existuje situace, kdy nám zaměstnavatel nemůže zrušit už jednou schválenou dovolenou?

Jestliže se bojíte, že by vám zaměstnavatel zrušil už sjednanou dovolenou, pak si tuto dovolenou potvrďte písemně. V případě písemného schválení zaměstnavatelem nemá zaměstnavatel nárok zrušit dovolenou.

Dovolenou vám však zaměstnavatel může nejen zrušit, ale také i nakázat, a to hlavně v důvodu třeba nedostatku práce nebo z jiných podobných důvodů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..