Firemní internet

Zneužívání firemního internetu je hrozbou většiny firem

Pro většinu firem se stalo realitou, že zaměstnanci využívají internet k brouzdání po sociálních sítích či k nákupům přes internet. Lidé tak častěji pracují z domova nebo se pro ně pracovní kancelář stává místem, kde si zařídí, co z domu nestihli.

Osmaosmdesát procent malých a středních firem si je víceméně jisto, že jejich zaměstnanci využívají firemní internet ke svým vlastním soukromým účelům a klesá tak jejich produktivita práce. To, že se zaměstnanci v pracovní době věnují nepracovním aktivitám, vyplývá z průzkumu zaměřeného na problematiku zneužívání pracovního webového spojení. Téměř tři čtvrtiny těchto podniků se tak obávají úniku citlivých informací.

 

Co s tím?

Nemělo by se striktně zakazovat, ale usměrňovat. Management by měl rozumně nastavit politiku využívání webového přístupu a dohlížet na to, aby ji zaměstnanci respektovali. S pomocí IT nástrojů lze kontrolovat i usměrňovat využívání internetu. A to hlavně v obdobích, která jsou náchylnější na kybernetické útoky. Období nákupů vánočních dárků, či rezervací letních dovolených jich je plná.

Při neopatrném užívání internetu se může stát téměř cokoliv a zavirování firemní sítě je v mnoha ohledech horší, než zavirování vlastního počítače s pár osobními soubory. Samozřejmě by od všeho měli existovat zálohy – jak v práci tak i doma -, ale při napadení pracovní sítě hrozí únik citlivých firemních informací a toho se obává nejvíce firem. Zavlečení nových neznámých virů do sítě, které mohou nenávratně zašifrovat kritická data, pak polovina firem.

Strategie pro řízení webového přístupu by tak mohla nejen eliminovat rizika, ale také lépe reagovat na aktuální webové hrozby, které se stále vyvíjejí kupředu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..