Vánoční tradice

Znáte význam vánočních tradic?

S vánočními svátky se samozřejmě pojí mnohé – zdobíme stromeček nebo třeba pečeme cukroví. I to lze považovat za jakési vánoční tradice, které každým rokem dodržujeme. Na Štědrý den však dodržujeme trochu jiné tradice, u kterých bohužel málokdo z nás zná jejich význam. Pojďme se seznámit s těmi nejznámějšími tradicemi, které rok co rok dodržuje spousta českých rodin.

• rozkrajování jablíček

Tou nejoblíbenější vánoční tradicí je rozkrajování jablíček. Je to skutečně krásná tradice, kterou milují hlavně děti. Tradice spočívá v tom, že na Štědrý den rozkrojíme jablíčko, a pokud je uvnitř po rozkrojení hvězdička, znamená to, že budeme příští rok zdraví a plní sil. Pokud však uvnitř jablíčka najdeme křížek, neznamená to vůbec nic dobrého a na své zdraví bychom měli být opatrnější.

• házení střevícem

Tato tradice je oblíbená hlavně u svobodných dívek. Dívky si hází na Štědrý den střevícem – hodí ho za záda a pokud špička střevíce ukazuje ven, do roka se provdá, do roka už nebude svobodnou dívkou. Pokud však špička střevíce bude ukazovat dovnitř, bohužel ani příští rok pro ženu nebude osudový a bohužel ani příští rok si nenajde toho svého vysněného, za něhož se provdá.

• lití olova

Tato tradice byla hojně dodržována asi do první poloviny 20. století. Poté totiž bylo olovo už málo k sehnání. I když se s touto tradicí dneska setkáte už skutečně minimálně, stejně stojí za zmínku. Při této tradici se muselo postupovat skutečně opatrně – nahřálo a roztavilo se olovo a potom se roztavené olovo nalilo do misky se studenou vodou. Z horkého olova tak vznikl jakýsi útvar, z něhož se věštila budoucnost.

• pouštění lodiček

Tou nejoblíbenější tradicí je však pouštění lodiček, které jsou z ořechových skořápek. Je to oblíbená tradice hlavně dětí, ale děti bohužel nevědí či možná se o to ani nechtějí zajímat, co tato tradice znamená. Pokud loďky plují v kruhu, čeká vás ve vtahu tolerance a pochopení. Pokud je vaše loďka uprostřed kruhu, měli byste na sebe v příštím roce dávat pozor, protože budete během roku potřebovat pomoc. Pokud se drží loďka u kraje, neznamená to nic – příští rok bude naprosto stejný jako letošní.

Napsat komentář