Čerpání dovolené

Zbyla vám na konci roku dovolená? Poradíme vám, co dál

Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na nejméně čtyři kalendářní týdny dovolené za rok. Co ale dělat v případě, že si dovolenou nestihnete vyčerpat?

V situaci, kdy jste si nestihli vybrat dovolenou, by vám ji měl zaměstnavatel správně nařídit, abyste si ji stihli vybrat do konce roku. Může se však stát, že to aktuální okolnosti neumožňují. Ať už jsou příčinou provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo překážky na straně zaměstnance (např. z důvodu jeho nemoci), převádí se celá nevyčerpaná dovolená do dalšího roku. Zaměstnanec se tak nemusí bát, že by o svou dovolenou přišel.

Někteří zaměstnavatelé poskytují dovolenou nad rámec čtyřtýdenního zákonného minima. Například u pedagogických a akademických zaměstnanců se jedná o šest týdnů dovolené ročně. V takovém případě může zaměstnanec písemně požádat, aby mu zaměstnavatel dovolenou, poskytovanou nad rámec zákona, převedl do dalšího roku.

Do kdy je potřeba si dovolenou z minulého roku vybrat?

Standardně zaměstnavatel určuje čerpání dovolené z minulého roku do 30. června. Pokud to však neudělá, má právo určit čerpání dovolené sám zaměstnanec. Ten je povinný čerpání dovolené písemně oznámit svému zaměstnavateli minimálně 14 dní dopředu za předpokladu, že se s ním nedohodne na jiné době oznámení.

Pokud dovolenou nemůžete vyčerpat do konce následujícího kalendářního roku z důvodu mateřské (rodičovské) dovolené nebo proto, že jste dočasně v pracovní neschopnosti, zaměstnavatel je povinný určit čerpání vaší dovolené po skončení těchto překážek.    

Nevybraná dovolená se převádí automaticky. Pouze u dovolené poskytnuté nad rámec zákona je potřeba písemně zažádat o její převedení do dalšího roku.

Je možné nevyčerpanou dovolenou proplatit?

Povinnost zaměstnavatele proplatit dovolenou vzniká pouze v případě, že zaměstnanec ukončí svůj pracovní poměr. V opačném případě zaměstnavatel nesmí v průběhu trvání pracovního poměru nevyčerpanou dovolenou zaměstnanci proplácet. 

Jak postupovat v případě nařízené celozávodní dovolené?

Veškerou dovolenou jste si už vyčerpali a zaměstnavatel ohlásil na konec roku celozávodní dovolenou. Co teď? Pokud se ocitnete v podobné situaci, zaměstnavatel vám musí přidělit práci podle stanovené pracovní smlouvy. Jestliže vám žádnou práci nepřidělí, jedná se o překážky v práci na straně zaměstnavatele. Vzniká vám tak nárok na náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..