Zazimujte jezírko

Zazimujte s námi jezírko snadno a rychle!

Pokud máte velký dům, jistě máte i velkou zahradu. Ta zkrátka k velkému domu patří stejně jako k zimě patří vánoční svátky. Jenže taková zahrada je někdy velkou zátěží. Přece jenom musíme jeden víkend v měsíci mít volný, abychom se o zahradu postarali. Během podzimu bylo nutné shrabat listí, postarat se o úrodu, která se nám během teplých měsíců na zahradě urodila, ale taky jsme museli zazimovat bazén a jezírko. Přes podzim bylo takových povinností tolik, že jste je možná všechny nestíhali, což skutečně pochopitelné. Bazén jste jistě zazimovat stihli, protože to bývá obvykle to první, co uděláme, když se trochu ochladí, ale bohužel jsme možná zapomněli na jezírko. Pojďme si proto ve stručnosti říct, jak rychle a snadno jezírko zazimujeme, než nám naprosto zamrzne.

Na zazimování jezírka ještě není pozdě. Zimní mrazíky se pořádně ještě do České republiky nedostavily. Než tedy napadne několik centimetrů sněhu a než nám voda v jezírku alespoň na povrchu důkladně zamrzne, rychle udělejte to nejdůležitější, aby nám jezírko během zimy nepopraskalo a nezničilo se do další sezony.

Pozor na filtr!

Ke každému čistění samozřejmě patří vypouštění vody. To uděláme jako první, ale než vodu zase napustíme, musíme zkontrolovat filtr, jestli náhodou nepotřebuje vyčistit nebo dokonce vyměnit. Samozřejmě nesmíme zapomenout na prohlídku čerpadel a taky na kontrolu vodotrysků či zdrojů osvětlení. Závady se ihned musí odstranit.

Čerpadlo a filtr vracíme do vody pouze v případě, že jsou umístěny dostatečně hluboko. Pokud jsou umístěny blízko hladiny vody, je lepší je na zimu vyndat z jezírka, protože by nám mohly zamrznout, tudíž bychom na jaro museli kupovat filtry nové.

A co bude s rostlinami?

Součástí jezírka jsou samozřejmě i rostliny. Vodní rostliny a bahenní rostliny jsou na zimu zvyklé, tudíž zimu přečkají bez úhony. Je však třeba je přemístit co nejhlouběji to půjde. Hlavně umístíme hluboko lekníny nebo jiné choulostivé rostliny. Pokud máme jezírko mělké, lekníny raději vyjmeme a přeneseme do sklepa nebo je schováme přes zimu jinde.

A co ryby?

Pokud máte v jezírku ryby, vodní hladina nesmí nikdy úplně zamrznout. Ryby totiž potřebují dýchat. Musíme jim proto během zimy zajišťovat dostatek kyslíku, proto je třeba prosekávat led nebo něco podobného. Co je důležité poznamenat, je to, že ryby během zimy potravu nepotřebují.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..