Nespokojenost zaměstnanců

Zaměstnance trápí neinformovanost a top management

Díky naprosto nízké nezaměstnanosti se na pracovištích dějí všemožné věci. Zaměstnavatelé si více váží svých zaměstnanců, vylepšují podmínky na pracovištích a dělají všechno proto, aby se o své zaměstnance nepřišly. Ti tak mají větší důvod být spokojenější, motivovanější a především hlavně loajálnější ke svým současným zaměstnavatelům.

Z průzkumů pak vyplývá, že více spokojeni jsou v zaměstnání muži. Ženy už méně a je jedno, v čem a kde pracují. Také je jasné, že na vyšších pozicích v hierarchii firmy se lidem daří lépe a proto jsou oproti podřadným zaměstnancům spokojenější. Největší rozdíly ve spokojenosti se u manažerů oproti výkonným lidem objevují v tématech jako informovanost a komunikace, možnost rozvoje i odměna.

Spokojenější jsou také lidé starší. Nejvíce si stěžují lidé od 25 do 35 let. Čím déle lidé ve firmách jsou, tím lépe umí ve firmě přežívat a dosahovat potřebných cílů. Pokud přežijí prvních 5 let, je pravděpodobnější, že u firmy zůstanou. Naopak lidé v rozmezí druhého až pátého roku práce jsou na vážkách skoro neustále. Odvíjí se to od jejich potřeb a preferencí, takže pokud si nenajdou nějakou tu cestičku k tomu, jak dosahovat v práci toho, co chtějí a potřebují, pak je možné, že zkusí své štěstí jinde.

 

S čím jsou lidé nespokojení a co je naopak v práci těší?

Nejvíce napadaná je práce top managementu a hned za tím nedostatečná informovanost. Zaměstnance trápí, když neví o podstatných rozhodnutích vedení. Vázne taky spolupráce s kolegy napříč firmou nebo mezi jednotlivými útvary. Nespokojenost je také na straně nedostatku vzdělávacích prostředků a profesního růstu. Ani mzda mnohdy neodpovídá kvalifikaci a kvalitě výkonu práce a nejrůznější benefity člověku nenahradí chybějící finance v rodinném rozpočtu. Proto se i na ně nahlíží jako na nemotivující prvky hodnocení. Zaměstnanci také volají po větším prostoru na vyvážení osobního a pracovního života.

Největší spokojenost pak panuje v komunikaci se svým přímým nadřízeným i se svými kolegy. Nové vybavení a pomůcky, či celkové zlepšování pracovního prostředí jsou také důvodem spokojenosti.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.