Základní povinnosti zaměstnavatelů v rámci BOZP

Základní povinnosti zaměstnavatelů v rámci BOZP

Zajištění BOZP je jednou ze základních povinností každého zaměstnavatele. Tím se předchází vzniku pracovních úrazů a dalším nemilým scénářům, k nimž by mohlo dojít. Bohužel řada podnikatelů nedodržuje ani základní povinnosti, které mu zákon o BOZP ukládá. A to by stačilo jenom oslovit firmu Extéria, která je poskytovatelem poradenství v oblastech BOZP a PO. Mimochodem, o firmě se dočtete na internetu v referencích a recenzích. 

Jakožto zaměstnavatele vás jistě zajímá, jaké jsou vaše povinnosti v rámci BOZP. Je jich rovnou několik. Zmiňme si však alespoň některé – ty základní. 

Povinnost vést dokumentaci BOZP

Jednou z těchto povinností je povinnost vést dokumentaci BOZP. Co se týče jejího rozsahu, ten je dán právním předpisem. Také je uzákoněno, že dokumentace musí být pravidelně aktualizována. Obsaženy v ní mají být hlavně prevence rizik, také organizační a provozní bezpečnostní předpisy a v neposlední řadě i pracovní úrazy nebo informace o školení zaměstnanců. 

Povinnost zajistit školení BOZP

Další povinností, kterou zaměstnavatelé mají, je povinnost zajistit školení BOZP. Školení musí podstoupit všichni pracovníci, aby tak byli informováni o všech jejich rizicích, ale také povinnostech. 

Školení se zásadně provádí při nástupu do práce, také v pravidelných intervalech (minimálně jednou za dva roky) a pak také průběžně, když dochází ke změnám pracovních podmínek. 

Povinnost zajistit ochranné pracovní prostředky

Osobní ochranné pracovní prostředky – to je další věc, na kterou musí zaměstnavatelé myslet. Jejich povinností je zajistit ochranné pracovní prostředky, tuto povinnost jim taktéž uděluje zákoník práce. A zaměstnanci jako takoví jsou zase povinni ochranné pracovní prostředky nosit a využívat. 

Do ochranných pracovních prostředků spadají kromě rukavic nebo helem také mycí, čistící i dezinfekční prostředky, dnes také roušky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..