Vězni jako náhradníci dělníky

Vězni jako náhradníci dělníky

Průmyslová výroba je jedna z odvětví, která se v současné době potýká s nedostatkem pracovní síly. Sice je hezké počasí a řada dělníků mohla nastoupit do zaměstnání, přece jen jich je však opravdu málo. Nedostatek lidí v tomto odvětví dosahuje zhruba už několik tisíců, proto se zaměstnavatelé rozhodli tuto situaci nějak řešit. Pakliže by rychle nesehnali dělníky, kteří by jim značně pomohli při jejich fungování, mohli by se brzo rozloučit se svou sebevíc populární firmou.

Mnoho dělníků odcházelo kvůli platovým podmínkám. Řada zaměstnavatelů se dokonce rozhodla k tomu, že podstoupí tento razantní krok a že svým pracovníkům zaplatí více. Jenže pak přišly společnosti s tím nápadem, že by mohly zaměstnat práceschopné vězně. Tento nápad nadchnul řadu společností, proto se v Česku začalo místo dělníků zaměstnávat vězni.

Zatím pracuje pouze padesát čtyři procent z patnácti tisíc

Sice se tento trend zatím celkem osvědčuje, přece jen se toto řešení nejeví jako to, ke kterému sklouznou všechny společnosti zaměřující se na průmyslovou výrobu. Zatím v České republice pracuje zhruba čtyřiapadesát procent z patnácti tisíců práceschopných vězňů. Zájem je o ně však opravdu obrovský, proto je jen otázka času, kdy se zaměstnají i zbývající kandidáty na tyto pozice.

Jenže zaměstnat vězně není zrovna tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Zaměstnavatelé musí svou výrobu přesunout přímo do areálů věznic, protože jinak by je zaměstnat nemohli. Mnoho věznic ještě schvaluje, aby výroba byla kvůli ostatním přenesena do těsné blízkosti vězeňského areálu.

Pro společnosti je to velmi výhodné řešení, protože značně ušetří na mzdových nákladech. Vězni jsou z výdělku také šťastní, protože řada z nich má spoustu dluhů, které potřebují splatit. Také si mohou s jistým přivýdělkem zlepšit jejich trest. Během této práce se navíc vězni mohou patřičně vyučit, pakliže nemají například žádné vzdělání. Dostanou jistou praxi, kterou jim následně věznice samozřejmě potvrdí.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.