jak úspěšně řídit franšízu

Jak úspěšně řídit franšízu? Jak být úspěšným franšízantem?

Být podnikatel – to není zrovna do nejjednodušší, co vás může potkat, ale rozhodně to stojí za to. Jste zkrátka svým vlastním pánem. Pokud vás od podnikání odrazuje to, že byste museli začínat takřka od nuly, tak byste měli začít podnikat na základě franchisingu. Právě to vám totiž umožní podnikat pod známou značkou, a to díky licenčním smlouvám. Stanete se jakýmsi franšízantem a budete úspěšně řídit franšízu – tedy úspěšně, to záleží jenom na vás, jak budete franšízovou pobočku jiné, notoricky známé značky provozovat.

Nikde přesně neexistuje manuál na to, jak být dobrým franšízantem, jak úspěšně vést franšízu. Pojďme si proto zmínit to nejnutnější, co je třeba o franchisingu vědět.

Co je to franchising?

Jak již bylo zmíněno, jedná se o podnikání na základě licenčních smluv. Je to jakési specifické podnikání, které vyžaduje specifické vedení celé společnosti. Musíte pochopit fungování celé této velké pyramidy a teprve pak můžete být úspěšným franšízantem.

Z čeho se skládá tato pyramida?

Šéf je na vrcholku celé této pyramidy, dále jsou pak členové týmu a zákazníci společně se zaměstnanci. Celá tato pyramida je však obráceně – jedná se o opačné vnímání podniku, kdy šéf dohlíží na všechno – hlavně na spokojenost nejdůležitějších zákazníků.

Co je nejčastější chybou franšízantů?

Být úspěšných franšízantem není lehké, ale není to ani nejtěžší ve vašem životě. Úspěšným budete hned, co se vyvarujete chybě, která se řadí opravdu k těm nejčastějším, a sice jedná se o snahu udržet klasický manažerský model. Franšízant pro šéfa franšízy nemůže být zaměstnancem, ale musí se klást na rovnou pozici. Franšízant se zase nesmí chovat jako zaměstnanec, ale zase ani jako šéf.

Úspěšný franšízant přichází s nápady, úspěšný šéf franšízy nápady přijímá. Nikdy nerozhoduje jeden či druhý samostatně – vše musí fungovat jako celek.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..