Stříhání levandule

Staráme se o zahradu: Jak a kdy ostříhat levanduli

Pokud máte zahradu, staráte se o ni nejlíp, jak dovedete. Vysazujete na ni květiny, které vám kdekdo bude závidět, stříháte stromky, aby vám každým rokem krásně kvetly. Nezapomínáte ani na sázení vlastní zeleniny. Mnozí lidé mají na své zahrádce levandule. Levandule jsou poměrně náročnou rostlinou, i když nevyžaduje žádnou speciální péči. Aby vám levandule krásně kvetla a rostla, musíte ji nejen zasadit na vhodné stanoviště, ale taky ji musíte stříhat, jinak vám bohatě nevykvete.

Jak jsme zmínili, levandule je poměrně náročná, ale nevyžaduje žádnou speciální péči. Miluje sluníčko, proto ji vysázejte na slunné stanoviště. Co se týče půdy, ta by měla být propustná a nejlépe hlinito-písčitá. Levanduli nemusíte nijak hnojit, živiny nepotřebuje tak, jako jiné podobné květin. Dokonce bez problémů přečká zimu, vydrží i v silnějších mrazech, ovšem po zimě ji nesmíte zapomenout ostříhat. Bez provedeného řezu nedokáže kvést a bezproblémově růst.

Kdy se stříhá levandule?

Levandule se stříhá nejen na jaře, ale ještě jednou za rok. Dohromady tedy budete stříhat levanduli dvakrát ročně. Stříhání levandulí není nijak náročné, jen dodržujte několik základních pravidel. První řez se provádí zpravidla brzy na jaro a druhý řez se provádí ze začátku léta nejpozději. V létě se většinou odstraňují jen odkvetlé kvítky. Během července a srpna řez už neprovádějte, protože by se mohlo stát, že se květina nestačí do zimy zacelit, což by znamenalo, že po zimě nevykvete.

Stříhání probíhá vždy jen povrchově, nikdy nezastříhávejte levanduli až do dřeva, protože jinak nemusí obrůst.

Do jaké výšky keříky zastříhávat?

Co se týče sestřihávání, malé rozvětvené keříky doporučujeme sestřihnout do výšky pěti až osmi centimetrů, u starších keříků, které jste v minulosti nestřihali, stříhejte jen mírně, ať jsou některé části rostliny neostříhány.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.