Společností přibývá a počet OSVČ se snižuje
V poslední době se v České republice objevuje stále více nových firem zejména i díky mírnějším podmínkám při jejím vzniku. Číslo vzrostlo na 441 000 společností. První polovina roku 2016 přinesla 13 731 nových firem. Rok 2016 bude zřejmě rekordním v počtu vzniku nových firem v posledních 9 letech.
Snadné a levné založení firmy
V loňském roce bylo zlevněno založení společnosti. Zákon stanovil taxu výše poplatků u notáře, která je mnohem nižší, než tomu bylo doposud. Zápis společnosti s ručením omezeným stojí 2 700 korun místo 6 000 korun. Zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku prostřednictvím notáře stojí 8 000 korun místo původních 12 000 korun. Změna a doplnění zapsaných údajů jsou u notáře zpoplatněny částkou 1 000 korun místo původních 2 000 korun. Tento poplatek se nyní platí přímo notáři.
Základní kapitál od 1 koruny
Počínaje rokem 2014 mají podnikatelé možnost založit společnost v hodnotě základního kapitálu, který činí 1 korunu dle nového zákona o obchodních korporacích. Oproti dřívějšímu základnímu kapitálu pro s.r.o. ve výši 200 000, který se ještě musel během 5 let splatit, je to velká úleva. Ten neplnil původní úlohu, kdy měl částečně garantovat úhradu potenciálních dluhů společnosti, proto došlo ke změně.
OSVČ ztrácí oblibu
Obliba OSVČ na hlavní činnost výrazně ubývá a to nejvíc v Karlovarském kraji. Nejméně znát je to v Praze, což je pochopitelné. Zde máme další rekordy u počtu vzniku OSVČ, které byly naměřeny ve stejném období jako u výše uvedených přibývajících firem. Počet OSVČ na vedlejší činnost, tedy těch, co si pouze přivydělávají, poprvé v historii přesáhl hranici 400 000. Pokles množství vzniklých OSVČ na hlavní činnost byl znatelný a jejich počet byl nejmenší za posledních 7 let.
Samostatné podnikání fyzických osob bylo ovlivněno nutností odvodů živnostníků, ve snaze vytvořit spravedlivé prostředí. Živnostníci přichází na to, že podnikat v režimu OSVČ nemá žádné sociální jistoty a rizika činnosti jsou příliš vysoká a nevýhodná. Nechají se tedy raději zaměstnat nebo si založí firmu v hodnotě 1 koruny základního kapitálu. To ale není dobrý vývoj a spíše by měli být živnostníci k samostatné činnosti naopak motivováni.