Rok 2018 finance

Kdo si v roce 2018 polepší?

Každý nový rok je velice očekávaný. Nový rok rovná se mnoho nových příležitostí, je to nová etapa, která přináší celou řadu změn. Rok 2018 se zatím nese jenom v pozitivním duchu – v platnost se dostalo tolik pozitivních změn, že jste je už určitě zaregistrovali. A jestli ne, přinášíme vám krátké shrnutí toho nejdůležitějšího.

• Otcovská poporodní péče

Jestliže se letos nebo někdy v budoucnu stanete tatínkem, můžete využít takzvané otcovské poporodní péče. Jedná se o týdenní dovolenou, kterou můžete z nemocenského pojištění čerpat během prvního šestinedělí, kdy tak pomůžete novopečené mamince s ratolestí. Tato novinka je platná od prvního únorového dne.

• Snížení stropů paušálních výdajů

Pokud máte svou vlastní živnost, určitě už myslíte na daňové přiznání. V současné době je nutné dbát nejen na daňové přiznání, ale taky na to, že se zvýšila výše minimálních záloh na zdravotní a na sociální pojištění. Kromě toho, co se týče daňového přiznání, byste taky měli myslet na snížení stropů paušálních výdajů. Jestliže uplatňujete výdaje paušálně, pozor na to – u řemeslných živností či u zemědělské výroby, u lesního či vodního hospodářství se snížil strop ze 1,6 milionu na 800 tisíc za rok, u ostatních živností je strop pouze 600 tisíc za rok, u příjmu ze samostatné činnosti, na kterou živnost nemáme, je strop 400 tisíc korun. Letos se však ještě budeme moct rozhodnout, jestli uplatníme výdaje paušálně naplno se starými stropy, ovšem bez slev na manželku či děti, nebo jestli si ponecháme aktuální nové stropy a uplatníme navíc i slevu na manželku/manžele.

• EET

Jestliže podnikáte a máte svůj vlastní obchod, určitě vás zrovna dvakrát nepotěšila elektronická evidence tržeb. Vln elektronické evidence tržeb bylo hned několik a ještě měla letošním rokem přijít v platnost třetí a čtvrtá vlna EET, která však byla odložena.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.