Sedavá práce jako zkáza našeho zdraví. Jak sedíte u počítače vy?

Sedavá práce jako zkáza našeho zdraví. Jak sedíte u počítače vy?

Takzvaná home office čili práce z domova je jeden z nejoblíbenějších benefitů. Ovšem pravdou je, že právě sedavá práce, respektive sezení u počítače, vážně škodí zdraví a nenávratně ho poškozuje. Pokud vykonáváte sedavé zaměstnání, pokud minimálně osm hodin denně sedíte u počítače, zeptejte se sami sebe, jak u počítače sedíte? Pokud vás bolí záda, pravděpodobně nesedíte zrovna nejlépe.  

Samozřejmě sedavá práce na počítači má mnoho dalších úskalí. Nejen, že se může vyskytnout bolest zad, ale také může dojít ke zhoršení zraku či k zánětům šlach, které jsou důsledkem jednostranného používaní počítačové myši. Bolest zad je však nejhorší a nejvíce nepříjemná. Nabízí se tedy otázka, jak správně u počítače sedět? 

Pravidla pro sezení u počítače aneb jak předcházet bolesti zad 

Zeptali jsme se proto odborníků na to, jak lze s bolestí zad bojovat, jak jí lze předcházet. Ti nám odvětili několika pravidly, kterých se má každý, kdo vykonává sedavou práci a kdo pracuje u počítače, řídit.  

Pravidlo číslo jedna zní, že notebook nepatří na klín, ale vždycky na pevnou podložku. Nejen, že se při dodržování tohoto pravidla předejdeme bolesti zad, ale také zvýšíme životnost samotného počítače, kterému neustálé přenášení a neustálá manipulace s ním škodí.  

Aby nás nebolela záda, je třeba koupit si kvalitní židli, která by měla být hlavně polohovatelná a která by měla mít opěrátko, aby bylo sezení opravdu pohodlné. Sedátko by mělo být tak vysoké, aby zadek byl výš než stehna a kolena.  

Nohy zásadně při sezení nepřekřižujte, nechte je volně spuštěné na zem, aby se plochou chodidla dotýkaly země.  

Jak předcházet dalším zdravotním problémům při sedavém zaměstnání 

Jak již bylo zmíněno, bolest zad není jediný problém, který se může vyskytnout, když máme sedavou práci u počítače. Může dojít také ke zhoršení zraku. Odborníci doporučují, abychom nezapomínali mrkat, když se do počítače díváme. Pokud dlouho sledujeme monitor počítače bez mrknutí, dochází k vysychání spojivek. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..