Čištění akvária

Jak, kdy a proč čistit akvárium

Pokud si chcete pořídit tichého domácího mazlíčka, není jiná možnost, než sáhnout po akvarijních rybičkách. Jsou to skutečně skvělí, tišší společníci, které si doslova zamilujete. Zamilujete si je nejen pro jejich tichost, ale hlavně pro jejich nenáročnost. Jediné, co budete muset dělat, je pravidelné čistění a taky pravidelné krmení rybiček. Ale tam veškerá další péče končí.

Je nutné poznamenat, že každá rybička si vyžaduje něco jiného. Některé jsou větší a potřebují více pozornosti či větší akvárium, jiné jsou nenáročné a spokojí se i s klasickou vodní nádrží, která má osmdesát litrů. Než se tedy vydáte do obchodů s akvaristikou, nejdříve si o jednotlivých druzích ryb něco zjistěte. K těm nenáročným se řadí například paví očka, k náročnějším se řadí známá rybička z animovaného příběhu „Hledá se Nemo“ – klaun očkatý.

Co se týče samotné péče, krmte raději častěji a méně. Když budete krmení přehánět, jídlo pro rybičky začne plesnivět a hnít, tudíž budete muset čistit akvárium častěji. Pokud se budete držet této rady, bude stačit čistění jednou za čas.

Čím větší nádrž, tím méně starostí

Možná si říkáte, že když si pořídíte menší akvárium, nebude tak velkou starostí. Ve světě akvaristiky ale platí, že čím větší nádrž, tím méně starostí. Voda se ve velkém akváriu tak rychle neznečistí. Celková údržba se u akvárií nedělá, mění se průběžně jen voda, a to čtvrtina každý týden (jen si dejte pozor na to, ať ve vyměněné vodě neplave rybička, kterou byste nechtíc spláchli do toalety).

Co potřebujete pro pravidelnou výměnu vody?

Jak jsme zmínili, čtvrtina vody v akváriu se musí vyměňovat co týden, u větších akvárií stačí jednou za čtrnáct dnů. K výměně vody budete potřebovat odkalovací zvon, který běžně koupíte ve zverimexech, dále taky hadici a kýbl.

Jak dolévat vyměněnou vodu?

Novou vodu do akvária nikdy nelijte rychle, ale pozvolna a pomalu, aby to ryby ani nezaregistrovaly. Během lití nové vody by nemělo dojít k čeření dna.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..