Pořád něco nestíháte nebo zapomínáte? Jak se stát pánem svého času?

Den má 24 hodin, ani o minutu méně či více. I když se to během lenivých dnů může zdát jako věčnost, jindy lapáme po dechu během závodu s časem, abychom stihli vše, co potřebujeme. Jak jednou pro vždy zvítězit v tomto nekonečném maratonu a získat tak opět vládu nad svým časem?

Chce to jasný plán

Ať už jste, nebo nejste organizační typ, bez plánu to nepůjde. Tak jako se bez mapy (či navigace) nedostanete z místa A do místa B, tak se ani bez plánu nedostanete k zaslouženému odpočinku. Možností, jak si úkoly a činnosti během dne, je hned několik. Na své si přijdou i klasici a milovníci papíru, stejně jako technologičtí a digitální nadšenci:

  1. Papírová verze – Pokud máte raději klasické kombo tužku a papír, budou se vám zamlouvat následující varianty:
  • Nesmrtelná lepítka, jsou prostě klasika. Pokud je pro vás jakékoliv plánování noční můrou, minimálně si své úkoly pište na lepivé papírky, které poté budete mít až do splnění na očích. Na jeden papírek napište jeden úkol. Uvidíte, jak dobrý budete mít pocit, až začnou lepítka postupně mizet.

  • To do listy, neboli klasický seznam úkolů. Stačit vám bude jakýkoliv blok a tužka. Případně se dnes dá již v obchodech (či na internetu vybrat z množství již předvytvořených to do listů i s odškrtávacími okénky.

  • Plánovače se již také začínají objevovat v kamenných obchodech a papírnictvích a jedná se o čtvrtku, která je rozvržená do několika částí, časových úseků podle typu daného plánovače (hodiny, dny…). Plánovač může být denní, týdenní, měsíční neb dokonce roční!

  • Věrný pomocník je bezesporu i klasický diář, který, pokud si jej správně a pravidelně vedete, nosíte jej všude s sebou a zapisujete do něj vše, co musíte udělat, je skvělým místem, kde všechny své úkoly můžete pěkně rozvrhnout.

  1. Digitální verze – pokud se vám papír a tužka příliš staromódní, nebo nepraktické, využít můžete i technologií a jejich vymožeností:
  • Kalendář v mobilu – Jakýkoliv telefon v sobě má aplikaci Kalendář, zde si můžete své úkoly na daný den naplánovat i s časovým horizontem.
  • V dnešním světě existují i různé plánovací aplikace a programy. Stáhněte si jednu z nich do mobilu a využívejte například virtuální To Do list od Microsoftu, Notion nebo ostatní.

Nedělejte ze sebe superhrdinu

Na závěr je také třeba připomenout, že nejsme nad lidi, máme stejný omezený čas a že se jednoduše nerozkrájíme. Pokud víte o úkolu, který někdo zvládne lépe/rychleji a byl by ochoten jej vykonat místo vás, neváhejte práci efektivně delegovat.

Naučte se říkat NE, ušetříte tím práci sobě a čas dalšího člověka. Nekývejte na úkoly, na které nemáte kapacitu, které nejsou nezbytně nutné, a může je v případě potřeby vykonat někdo jiný. Nejste tady, abyste spasili svět. Navíc, nejdříve musíte pomoci sobě, potom až ostatním, stejně jako při nasazování plovoucích vest v případě ohrožení, to stejné platí i běžném životě.

Přečtěte si více:

Jak účinně relaxovat a čerpat novou energii a inspiraci?

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..