Platba kartou se pomalu stává sci-fi

Platba kartou se pomalu stává sci-fi

Od chvíle, kdy byla zrušena povinná elektrická evidence tržeb, začaly se dít zajímavé věci. Na místech, kde se dalo běžně platit kartou, najednou zaplatíte výhradně v hotovosti. A tento nešvar se pomalu, ale jistě rozšiřuje. Zejména na horských chatách nebo v různých resortech se bez fyzických peněz zkrátka nenajíte a nenapijete.

Zpět do minulosti

Na sociální síti Twitter začali lidé čím dál častěji upozorňovat na to, jak stále přibývá míst, kde nezaplatíte kartou. Žijeme v 21. století a opravdu je to v některých oblastech stále problém. Alarmující ale je, že ještě před pár lety, kdy existovalo tzv. EET, jste kartou zaplatili všude. Ačkoliv EET byla propíraná a kritizovaná, alespoň na malou chvíli nás přenesla do budoucnosti plné výhod. Teď se naopak vracíme zase zpět. Čím to je?

Jaké jsou výmluvy majitelů?

Majitelé a provozovatelé podniků se často vymlouvají na vysoké poplatky za platby kartou, druhou stranou mince je ale také to, že v případě platby v hotovosti v reálu netušíme, jaké jsou příjmy podnikatelů. A tím pádem se také lehce krátí daně.

Výše poplatku za platbu kartou ale není příliš vysoká. Pohybuje se okolo 0,2-0,3 %.

Přečtěte si také: Bezpečnostní přestávky a proč je nutné je dodržovat?

Dalším argumentem je, že při platbě kartou nedostane obsluha tolik na spropitném, protože se jí zdaní, nebo dokonce zákazník spropitné nenechá. Platba pomocí karty je už ale přeci natolik běžnou denní součástí, že se lidé naučili nechávat dýška i v tomto případě.

Jak tomu tedy bude v budoucnu, se teprve ukáže. Stát také uvažuje nad tím, že by byla možnost platby kartou pro větší podniky povinná.

Přečtěte si také: Jak zhodnotit peníze? Investice je správná volba.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..