qr kod faktury

Nový projekt QR faktura

Pokud si chcete zlehčit účetnictví, snížit hromadu papírů, šetřit naše lesy, nebo jen usnadnit převod papírových faktur do elektronické podoby, zapátrejte po novince jménem QR kód. Právě zmíněný převod lze snadno zjednodušit díky standardu QR Faktura. Tento projekt vám velmi znatelně umí pomoct i při vyplňování kontrolního hlášení, které musíte odeslat.
Tento projekt nazvaný QR Faktura má na svědomí Komora daňových poradců ČR. Pro zavedení použití QR kódu i QR Faktury nepotřebujete žádnou registrace nebo zakoupení licence. Podnikatelské asociace, ministerstvo financí a finanční správa tento projekt plně podporují.

QR čtečka pro faktury

Komora daňových poradců ČR nedávno představila již hotovou definitivní podobu projektu QR Faktura. Jde o standard formátu, který byl navržený zejména pro přenos a další sdílení základních účetních údajů na hlavičce faktur a na dalších účetních a daňových používaných dokladech.
Tento systém má snížit celkový počet špatně zadaných údajů a spoustu dalších nákladů pro snadné dohledávání jednotlivých dokladů a následné vymáhání. Pokud použijete čtečku QR kódů, pracuje se s ní asi jako se skenerem čárových kódů, kdy účetní při účtování přijatých faktur pouze načítá jednotlivé kódy. Veškerá základní data uvedená na faktuře automatizovaně provedete čtečkou a načtené údaje můžete překontrolovat a v případě potřeby i opravit.

Použití QR kódu

Jde o velkou podporu, která ušetří velké množství práce, výrazně sníží počet chyb a usnadní pořizování přijatých účetních i daňových dokladů do všech účetních systémů. Návrh standardu QR Faktury už plně odpovídá zavedené a rozšířené QR Platbě. Jsou zde také plně využity všechny možnosti vhodné integrace.

Na fakturách se tedy objevuje pouze jeden QR kód. Ten obsahuje veškeré náležitosti včetně platebních údajů potřebných pro zadání platebního bankovního příkazu. Údaje jsou také čitelné pro účetní programy. Softwarové firmy dokáží QR Fakturu implementovat do jednotlivých ekonomických i účetních programů a nevzniká tak žádná kolize.
Pokud vás zajímají podrobnosti, určitě jsou dohledatelné na www.qr-faktura.cz a protože se nejedná o komerční projekt, žádné poplatky vám zde opravdu nehrozí.

Kontrolní hlášení

Při vyplňování kontrolního hlášení k DPH se nejčastěji objevují chyby ve správném uvedení čísel na fakturách. QR Faktura tak představuje snadného pomocníka. Dojde tak k eliminaci chyb a rozdílu reportovaných dat odběratelem a dodavatelem do kontrolního hlášení.

Při chybě na kontrolním hlášení se objevuje nutnost uskutečnění vydávání výzvy oběma stranám zúčastněným na daném obchodu k odstranění těchto zjištěných vad. To je časově velmi náročné. Výzev je opravdu neskutečné množství. Tento projekt je tedy vnímám jako výrazný pomocník a krok vpřed pro všechny zúčastněné strany, tedy odběratele, dodavatele i kontrolní orgány.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..