Zaměstnavatelé nerespektují zákoník práce

Nezákonné praktiky zaměstnavatelů. Zaměstnanci si stěžují!

Stalo se vám, že vám zaměstnavatel odmítl zaplatit přesčasy? Odmítl vás pustit k lékaři, neoprávněně vás vyhodil nebo vám nechtěl dát dovolenou? Nemělo by se to stávat, ale některé firmy bohužel pořád berou zákoník práce jen jako doporučení.

Kromě přesčasů je typickým prohřeškem například neproplácení cestovních náhrad nebo předávání osobních údajů zaměstnanců jiným subjektům bez jejich souhlasu.

 

Sliby chyby

Pokud právě hledáte zaměstnání a zaměstnavatelé vám u přijímacích řízení slibují hory doly, měly byste se pojistit a požadovat nabídku práce v písemné formě. Veškeré podrobnosti týkající se vaší pracovní náplně by také měly být sepsány v pracovní smlouvě. Jinak se vám může stát, že ty zlaté hory se promění v prázdné doly.

Týden dovolené navíc

Hodně firem se chvástá tím, že umožňují zaměstnancům o týden více dovolené. Jenže pak nepřichází ten čas, kdy by vám ji zaměstnavatel umožnil vyčerpat. Vy na ni však máte právo, a pokud se jí nedočkáte v aktuálním kalendářním roce, i když byste měli, pak vám dovolená přechází na rok další, kde vám jim zaměstnavatel musí nařídit do konce června. Když se ani to nestane, je to na vás, kdy si ji vyberete. Zaměstnavatel se musí vašemu termínu podřídit. A pokud ne, obraťte se na inspektorát práce.

Šikana na pracovišti

Potřebujete jít k lékaři, ale zaměstnavatel vás nepustí? Nemůžete si v klidu sníst ani oběd? Musíte do práce nastupovat časně? Ještě dlouho před zahájením pracovní doby? Pak vás zaměstnavatel „šikanuje“ a závažně tím porušuje zákon. Pokud se vám nepodaří si to vyříkat mezi čtyřma očima, obraťte se na inspektorát práce. Můžete se také soudně domáhat náhrady vzniklé škody a samozřejmě svých práv.

Práce po skončení pracovní doby

Zaměstnavatel může uložit až 8 hodin přesčasové práce za jeden týden, celkově však jen 150 hodin v kalendářním roce, což vychází na necelých 19 týdnů. Ovšem zapomínají na to, že přesčasy by měly být nařizovány jen výjimečně z vážných provozních důvodů. Proto, když by se mělo jednat o práci přesčas ve větším rozsahu, můžete ji jako zaměstnanec odmítnout. Pokud budete souhlasit, váš maximální limit přesčasových hodin bude činit 416 hodin, což vyjde v průměru na osm hodin týdně po celý rok.

Lhaní, zatajování, podvod

Bohužel i takové chování se běžně na pracovištích vyskytuje. Pokud vás zaměstnavatel nutí k nečestnému či nezákonnému jednání, měl byste své pochybnosti oznámit přímému vedoucímu a dožadovat se nápravy. Pokud se však nápravy nedočkáte, zvažte, zda v takové firmě chcete i nadále pracovat a nahlaste jednání firmy statutárnímu orgánu společnosti či etické komisi.

Ilegální jednání

Jestliže si na pracovišti všimnete něčeho protizákonného, nejprve se obraťte na svého nadřízeného či rovnou vedení společnosti. Pokud se nedomůžete vysvětlení ani nápravy, nahlaste tuto skutečnost příslušenému dozorujícímu orgánu.

Soudní tahanice

U soudu většinou skončí domáhání o zaplacení přesčasové práce, náhrady škody za úrazy či řeší neoprávněné výpovědi. Zaměstnanec sice firmu žaluje, ale dokazovat, že je to tak či onak musí firma, takže při nesprávně vedeném sporu jsou šance zaměstnance menší než při správně vedeném soudním procesu.

One Comment

  • Ono je to bohužel daleko složitější. Samozřejmě máte právo na mnoho věcí, ale pokud jste v práci snadno nahraditelní (nejste z těch šťastných, kterých je na truh práce nedostatek), tak si sice můžete stěžovat, ale rovnou si můžete zajít na pracák, jestli by pro vás něco neměli. Bohužel kontroly z úřadů kontrolují jen falšované papíry a do provozu se zeptat zamětnanců nejdou. To by je asi moc obtěžovalo. Takže sice máte práv spoustu, ale jejich vymáhání je takřka nemožné pokud zaměstnavatel nechce. Vítejte v ČR.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..