Netraťte na daních

Netraťte na daních ani na odvodech při více pracích

Mít podnikání a do toho i zaměstnání – to je běžná věc řady z nás. Jedná se především o chvilky, kdy například vaše podnikání nevydělává tolik, abyste se dokázali uživit, nebo možná máte jen dostatek volného času, který byste chtěli využít trochu jinak a lépe. Možná právě vydělání peněz je přesně to, proč byste se měli zaměřit na vyhledávání druhého zaměstnání, protože čas, který strávíte vyděláváním peněz, vám přijde jako nejlíp využitý volný čas. Ovšem tomu bohužel tak není. Měli byste se zaměřit především na to, abyste například při více zaměstnáních netratili na daních, protože to je běžná situace, do které se dostane každým rokem více a více lidí.

Druhé zaměstnání si většinou hledají například důchodci, kteří si chtějí ke svému drobnému podnikání ještě něco přivydělat a jejich důchod není zrovna tak velký, jak by si představovali. Většina lidí se však nepouští plnohodnotně do podnikání, proto má tuto možnost pouze jako na vedlejší poměr a hlavní pracovní poměr je práce, která většinou dostatečně nebaví a nenaplňuje. Ovšem je to větší příjem než podnikání, proto je na místě hlavním. Ovšem při vyplňování daňového přiznání musíte hledět především na to, abyste na daních netratili. Spousta Čechů se totiž zejména letos dostala do situace, kdy si ťukala na čelo, protože si nezdanili to, co měli, a státu dali více, než chtěli.

Je druhý příjem zdaněn?

Pakliže jste například zaměstnancem jedné firmy a do toho si hledáte ještě jiné zaměstnání a najdete si tedy ještě jednoho zaměstnavatele, určitě si pomyslíte či napadne vás otázka, jestli náhodou druhý příjem není zdaněn, když už je zdaněn ten první. Naneštěstí je dobré si říct, že druhá mzda už zdaněna není a že se tedy z druhé mzdy nic neplatí. S odvody je to pak následovně: pakliže máte dvě zaměstnání, oba zaměstnavatelé vám strhávají stejné procenta na sociálním i na zdravotním pojištění. Pojistné bude stejně vysoké, protože se nebudou uplatňovat nijaké slevy.

U obou zaměstnavatelů se však může uplatnit například sleva na poplatníka, která činí zhruba dva tisíce sedm set korun. Také do této skupiny patří například slevy na studenty nebo také slevy na invalidu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..