manažer

Manažerské pozice jedině v angličtině – co znamená co?

Umět dneska nějaký jiný jazyk, než je naše rodná čeština, je dnes opravdu už jakousi podmínkou, bez které se zkrátka neobejdeme. V dnešní době je už jakousi povinností umět i anglicky. Jedná se však už i o samozřejmost, která se očekává aspoň v základním levelu. Angličtina se totiž učí na školách už od třetí či čtvrté třídy, proto se předpokládá, že se s angličtinou setkáváte i nadále. Jenže to není tak úplně pravda zejména u těch, kteří jsou ze školy už nějaký ten pátek. Angličtina zejména starším ročníkům dělá velké problémy a není se čemu divit, vždyť i staré známé české rčení říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Jenže firmy na tento um značně dbají, proto lidem mnohdy nezbývá nic jiného, než se zkusit naučit něco, co je pro ně naprosto nepředstavitelné utrpení.

Angličtina jim však může v zaměstnání opravdu hodně pomoct. Kolem angličtiny se totiž točí aktuálně mnoho věcí, zejména pak manažerské pozice jsou angličtinou doslova obstoupeny. Pokud anglickým zkratkám, které podle všeho označují manažerské pozice, nerozumíte, lehce se pak v této branži ztratíte. Zde je tedy konkrétně angličtina doslova povinností.

Pokud potkáte nějakého manažera, už při pohledu na jeho vizitku vám může vyběhnout v hlavě myšlenka, která opravdu přemýšlí, co daný člověk je vlastně zač. Označení manažerských pozic může být pro někoho složité. Jednotlivé zkratky jsou totiž nečitelné. No řekněte sami – tipli byste si, co znamenají zkratky, jako jsou CEO, dále CFO nebo třeba COO či CHRO?

• COO

Pokud se setkáte s touto značkou, jedná se o zkratku ze sousloví Chief Operations Officer. Tato pozice se stará o každodenní chod firmy. V Česku se této pozici říká provozní ředitel a jedná se o pozici, která není dnes už ve firmách tak moc častá. Vyskytuje se především ve velkofirmách.

• CFO

Tato zkratka je zkratkou slovního spojení Chief Financial Officer. V češtině se tak dá překládat například finanční ředitel. V mnoha firmách najdete finančního ředitele pod pojmem „financial manager“.

• CMO

Tato zkratka je určena pro marketingového manažera. Označuje se jinak také jako Marketing Manager.

• CTO

Tato značka je oslovením pro technického ředitele.

• CHRO

Personalitu má na starosti ten, kdo je označen touto zkratkou. V češtině se tak tato zkratka překládá jako personální ředitel.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..