Kdo kontroluje hygienu v podniku a jaké hrozí sankce za nedodržení povinností?

Kdo kontroluje hygienu v podniku a jaké hrozí sankce za nedodržení povinností?

Podnikatelé mají mnoho povinností, které musí plnit a které musí dodržovat. Mezi ně patří dodržování pravidel bezpečnosti práce, také musí mít vyřešenou požární ochranu a nesmí zapomínat ani na hygienu práce. Hygiena práce je stejně jako BOZP a PO zákonnou povinností zaměstnavatele, jejíž nedodržení znamená udělení nemalé finanční pokuty. Prozraďme si, jak vysoké hrozí sankce za nedodržení povinností týkajících se hygieny práce a kdo vlastně kontroluje hygienu v podniku. 

Jak jsme zmínili, hygiena práce je stejně jako BOZP a PO zákonná povinnost zaměstnavatele a je třeba ji dodržovat, jinak hrozí nemalé finanční postihy. Každý zaměstnavatel se musí snažit, aby bylo pracovní prostředí pro zaměstnance zdravotně nezávadné, aby pracovní prostředí negativně neovlivňovalo jejich zdraví. Je proto třeba mít vyřešenou hygienu práce. 

Kdo kontroluje hygienu v podniku?

Ptáte se, kdo vám může do firmy napochodovat s tím, že přišel zkontrolovat, zdali dodržujete pravidla hygieny? Kontrolu hygieny v práci může zkontrolovat například Státní zdravotní dozor, je to však jenom jeden z pěti odborů. Kontrolu můžou provést i jiné odbory, které se mohou navíc zabývat i ochranou veřejného zdraví. 

Taková kontrola je oprávněna udělit sankci. Oprávnění plyne ze zákona o ochraně veřejného zdraví. 

Jak vysoké mohou být sankce?

Při neplnění požadavků a při nedodržování pravidel hrozí sankce ve výši až dva miliony korun. Při poškození zdraví či při vzniku a hrozbě epidemie hrozí pokuty sahající do výše tří milionů korun. Pokud uvedete nepravdivé informace nebo budete jiným způsobem zatěžovat státní zdravotní dozor, může vám být udělena sankce ve výši až sto tisíc korun. 

Předcházejte sankcím a nemalým pokutám díky využívání služeb firmy Extéria. Zkušenosti klientů s firmou jsou obsaženy v referencích a recenzích nejen na internetu. 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..