Jíte poprvé sushi? Odpovědi na nejčastěji pokládané otázky

Jíte poprvé sushi? Odpovědi na nejčastěji pokládané otázky

I když je sushi poměrně oblíbené v České republice, stejně se mezi námi najdou ti, kteří ještě v životě sushi nejedli. Není to proto, že k tomu nebyla příležitost, ale zkrátka na to neměli chuť nebo odvahu. Pokud k těmto lidem patříte, možná to chcete změnit, možná chcete poprvé sushi ochutnat, ale odrazuje vás to, že máte hromadu otázek a nula odpovědí. Zodpovězme si proto nejčastěji pokládané otázky, které si kladou ti, jež sushi ještě nikdy neochutnali. 

Můžu jíst sushi, když to neumím s hůlkami?

O sushi se tvrdí, že se musí jíst hůlkami. Jenže je to jenom fáma, sushi se rozhodně jíst hůlkami nemusí. Pokud si zajdete na večeři do sushi restaurace nebo sushi baru, neostýchejte se a jezte sushi normálně rukama. V Japonsku to tak Japonci normálně dělají, není to žádné faux pas. 

Dostal jsem k sushi zázvor, kdy ho mám sníst?

K sushi se běžně podává zázvor čili takzvaný garibychom. Ti, kteří sushi ještě nikdy nejedli, se určitě ptají, kdy mají zázvor jíst nebo jestli vůbec. Zázvor rozhodně nefunguje tak jako naše česká okurka. Nepřikusuje se k jídlu. Správně se má jíst mezi jednotlivými druhy sushi. Zázvor totiž pomáhá neutralizovat chuť, skvěle si tak vychutnáte další sushi, které vám bude přineseno. Během večera tak můžete ochutnat i desítky druhů sushi, aniž by vám chuť zkreslila předešlá rolka. 

Když jdu do sushi baru, co si mám objednat na pití?

Pivo, víno nebo rum či voda? To je oč tu běží. Každý správný Čech ví, že ke každému pokrmu se hodí určitý druh nápoje. Otázkou je, jaký nápoj se hodí k japonskému sushi? Ideální je pivo, které k sushi pijí s oblibou i Japonci. Pokud však nejste milovníkem piva, ale prahnete po alkoholu, vhodné je i bílé suché víno. Co se týče nealkoholických nápojů, ideální je teplý zelený čaj nebo saké, které se většinou podává studené, ale také se můžete setkat s jeho teplou variantou, kdy je ohřáté na čtyřicet stupňů Celsia. 

Jaké sushi si mám objednat?

Když přijdete do sushi restaurace, prvně vás při pohledu na nabídku napadne, jaké sushi si máte vlastně objednat. Pokud si objednáte maki, objednáte si klasickou rolku, která je zvenku obalená řasou a uvnitř se skrývá rýže s nějakou ingrediencí (buď losos nebo zelenina). Pokud si objednáte třeba nigiri, objednáte si váleček rýže, na kterém bude látek ryby.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.