život s inflací

Jaký bude život s inflací?

Česká republika se potýká v současné době s mnoha problémy. Ten největší se týká především makro ukazatelů. Sice nezaměstnanost rapidně klesla, a to díky sezonním pracím, které se mohly opět dát do pohybu, ale na druhou stranu se stále potýkáme s nedostatkem pracovní síly na trhu, který dovádí zaměstnavatele do úzkých. Řada zaměstnavatelů se rozhoduje volné pracovní pozice obsazovat i vězni, kteří jsou práceschopní, protože například nedostatek dělníků jim neumožňuje pravidelné plnění zakázek. Rozhodli se proto k takovým už okrajovým řešením, které jim však mohou značně pomoci ve fungování jejich podniku.

Druhý problematický makro ukazatel je inflace, která se neustále zvyšuje. Jedná se o letošní nejvíce proměnlivý ukazatel, který nyní dosahuje opravdu šílených procent. Inflace je však důkazem pouze stále rostoucích cen, které se však netýkají už jen pouze stále rostoucích cen benzinu, nafty nebo jiných pohonných hmot, ale také se stále zvyšují ceny potravin, a to jak mléčných výrobků a vajec, tak pak také i zeleniny. Navíc inflaci značně ovlivňuje i aktuální problém s hypotékami, které neustále rostou a jsou čím dál nevýhodnější. Úroky totiž sahají už ke dvěma procentům, což je pro hypotéky naprosto nemístně vysoké číslo.  Problémy však čekají také i státní dluhopisy a dále také i fondy penzijního připojištění.

Jak vysoká je současná inflace?

Několik let se dokonce česká inflace točila kolem nulového procenta, ale tyto doby jsou už dávno pryč. Průměr za poslední roky byl zhruba nula celá tři procent za rok. Ovšem tento rok změnil naprosto všechno, protože inflace se najednou vyšplhala k neuvěřitelným číslům. Pakliže se vám zdá, že inflace je nyní stále nízká, během chvilky jistě vyroste.

V únoru tato inflace vyskočila dokonce ke dvěma a půl procentům. Do konce roku se má inflace však značně zvýšit.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.