změny

Jaké změny přichází s daňovým balíčkem?

Poslanci schválili daňový balíček, který od roku 2023 představuje pro podnikatele zásadní změny. Pojďme se společně podívat na novinky, které balíček obsahuje. Změny se týkají DPH, ale i daně z příjmu.

Nová daň

Dočasná mimořádná daň – takzvaná windfall tax, by měla fungovat jako 60% daňová přirážka. Ta bude aplikovaná na nadměrný zisk stanovený jako rozdíl mezi základem daně v daném roce a průměrem základů daně za poslední 4 roky navýšeným o 20 %.

Nová daň se týká odvětví, ve kterých dochází k neočekávaným ziskům – například výroba a obchod s elektřinou a plynem, bankovnictví, těžba fosilních paliv a další.

3 pásma paušální daně

Měsíční paušální záloha už nebude pro všechny OSVČ ve stejné výši, ale zavedou se 3 pásma. Pásma budou odvozená od výše a charakteru poplatníka. Tedy na pásmo s příjmem do 1 milionu Kč (bude jedno, z jaké samostatné činnosti příjmy plynou), poté pásmo, v jehož rámci poplatníkovy příjmy za rok nepřesáhly 1,5 milionů Kč, do třetího pásma vstoupí poplatníci, jejichž příjmy ze samostatné činnost nepřesáhly 2 miliony Kč.

Nižší pokuty u kontrolních hlášení

V rámci DPH se také zmírní režim sankcí u kontrolních hlášení. Pokuty se za chyby u kontrolních hlášení sníží na polovinu u OSVČ a společností s ručeným omezeným s jedním společníkem. Dokonce se bude nově automaticky odpouštět jedna pokuta ve výši 10 000 Kč.

Mohlo by vás také zajímat: Základy finanční gramotnosti

Datové schránky

Změny proběhnou také v se také zvýší počet osob, kterým se ze zákona zřídí datová schránka. Nově ji budou muset mít veškeré podnikající fyzické osoby zapsané do zákonem stanovené evidence nebo rejstříku, ale také všechny právnické osoby zapsané v registru osob.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..