Vyřízení ošetřovného

Jak vyřídit ošetřovné

Letošní rok přinesl mnoho novinek do světa financí. Čerství tatínkové například mohou zažádat o takzvanou otcovskou dovolenou, která se uděluje během prvního šestinedělí. Dále si můžete vyřídit ošetřovné, kteří ocení zejména ti, kteří se musí starat o nemocné příbuzné. Právě ti mohou na tuto péči až tříměsíční placené volno. Jedná se o jakousi novinku, kterou naleznete v zákoně o nemocenském pojištění a to pod kolonkou „dlouhodobé ošetřovné“.

Jak jsme zmínili, jedná se o novou dávku, která začala platit prvním červnovým dnem. V platnost vstupuje jako novela zákona o nemocenském pojištění, díky kterému se mohou lidé postarat o své blízké, pokud to blízcí skutečně potřebují. Například je nutné se o příbuzné postarat v době vážného úrazu nebo při prodělání velice vážné nemoci.

Jelikož je absurdní, abyste si v práci brali neplacené volno z tak závažného důvodu, stát se rozhodl přinést v platnost tuto novelu, která tak umožní starat se o příbuzné za peníze.

Co dávka nabízí?

Nová dávka uplatňující se stejně jako nemocenské lze čerpat až tři měsíce, tedy až devadesát kalendářních dní. Náhradou příjmu je šedesát procent denního vyměřovacího základu. Dlouhodobé ošetřovné bude vyplácet stát, tedy příslušná správa sociálního zabezpečení.

Co je zapotřebí?

Samozřejmě získat tříměsíční volno není nijak jednoduché. Musí s tím souhlasit váš zaměstnavatel. Jste povinni získat jeho písemný souhlas, v němž se bude souhlasit s vaší nepřítomností v zaměstnání.

Je nutné podotknout, že zákon vymezuje i takové lidi, kteří nemohou na dlouhodobé ošetřovné dosáhnout. Jsou to například studenti nebo lidé pracující na dohodu.

O koho můžete až tři měsíce pečovat?

Ještě je třeba si říct, o koho můžete pečovat dlouhé tři měsíce. Pečovat můžete o příbuzného, u něhož došlo k výrazné poruše zdraví, která si vyžaduje minimálně sedm dní hospitalizace. Zároveň se musí prokázat, že jeho stav bude vyžadovat minimálně třicet dnů péči v domácím prostředí.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.