tablet?

Jak vybrat tablet?

Milujete moderní technologie? Držíte krok s posledními trendy? Chcete být při komunikaci cool? Uchvátila vás mobilita „dotykových prkýnek“? Ano, hovoříme o tabletech. Pojďme se podívat, jaké možnosti nabízí současný trh a podle jakých kritérií vybírat, aby váš nový tablet byl nej a za přijatelné peníze.

Na začátku je dobré si ujasnit, k čemu tablet hodláte používat

Tablet je velice šikovné mobilní multifunkční zařízení. V některých případech dokáže nahradit běžný počítač, a někdy má i navíc řadu výhod. Je velmi vhodný na surfování po internetu, sledování online videí, na brouzdání po sociálních sítích, vyřizování e-mailů, přehrávání vaší oblíbené hudby či na hraní her.

Neocenitelným pomocníkem je pak zvláště na cestách či v průběhu prezentací. Tablet ale není uživatelsky přívětivý například při tvorbě grafiky, na práci s tabulkami nebo i při tvorbě delších textů. Každý tablet je navíc něčím specifický a má své charakteristické vlastnosti. Liší se nejen podle velikosti, operačním systémem, výbavou, výkonem, ale také svým zaměřením, některý může být určen dětem, běžným uživatelům nebo profesionálům.

tablet
Tablet vybírejte podle účelu používání.

Na co se zaměřit při výběru tabletu?

Klíčovým parametrem je displej. A to jak jeho velikost, tak i kvalita. Velikost displeje se udává v palcích a odvíjí se od účelu používání tabletu. Z obecného hlediska je ideální úhlopříčka tabletu kolem 9 palců a výše. Tablet je sice větší, hůř se přenáší, ale můžete ho použít i místo klasického stolního počítače či notebooku. Tablety s úhlopříčkou do 9 palců jsou ideální pro ty uživatele, kteří mají toto zařízení čistě pro zábavu, ať už v rámci multimediální činnosti nebo pro připojení na internet.

 

Pak je tu kvalita displeje? Nejlepší podmínky zobrazování nabízí technologie AMOLED, Super AMOLED, TN, IPS LCD a Retina, kterou disponují iPady od firmy Apple. Technologie AMOLED i Super AMOLED vyniká perfektními kontrasty a výstižnými barvami se skvělou černou. Naproti tomu IPS LCD nabízí věrné vykreslení barev s vynikajícími pozorovacími úhly. Tato technologie je také velmi úsporná na energii. Pak jsou zde vynikající displeje postavené na technologii Retina, která je charakteristická větší hustotou bodů a neskutečným rozlišením. Lidské oko u displejů Retina nevnímá jednotlivé pixely, ale pouze celistvý obraz.

tablet

iPad Pro je osazen displejem Retina o velikosti 10,5 palce.

Rozlišení displeje má vliv na kvalitu obrazu

Při pořizování tabletu je důležité brát v potaz také rozlišení displeje. Obecně platí, že čím má displej více pixelů, tím je větší rozlišení a lepší ostrost obrazu. Nejnižší rozlišení u tabletů se pohybuje kolem 480 x 800 bodů, horní hranice je někde na 2560 x 1600 bodech. Dnes můžete narazit i na tablety s ultravysokým rozlišením, které mají i 2732 x 2048 bodů. U malých tabletů si vystačíte s rozlišením 1024 x 720 bodů, zatímco u větších displejů, které mají kolem 9 palců, by to mělo být nejméně 1920 x 1080 bodů. Zlatá střední cesta je u tabletů s úhlopříčkou 8 palců, co se rozlišení týče, cca 1280 x 800 bodů.

Jaké existují operační systémy?

Na trhu se setkáte s trojicí operačních systémů Android, iOS a Windows.

Android je nejběžnější operační systém, který je charakteristický pro svoji otevřenost. Vše si můžete nastavit přesně podle svých potřeb a bez problémů si stáhnete potřebné aplikace, a to i z rozličných zdrojů. Můžete si také pořídit navíc paměťové karty a rozšířit si tak paměť tabletu o další kapacitu. Bohužel Android není zrovna dokonale stabilní, někdy si postaví hlavu a odmítá komunikovat. Škoda.

Pak je zde velice oblíbený operační systém iOS, který „běhá“ například na tabletech iPad Pro 2018 od firmy Apple. Ten na rozdíl od Androidu bývá vždy perfektně vyladěn, a to do nejmenšího detailu. Jeho výhodou je, že zajišťuje plynulý chod všech aplikací bez zasekávání, má intuitivní prostředí a maximální spolehlivost. Operační systém iOS je ideální pro ty uživatele, kteří vyžadují stoprocentní funkčnost.

tablet
iPad 2018 s displejem Retina má operační systém iOS.

 

Do třetice všeho dobrého je zde systém Windows. Ten svým způsobem připomíná klasické stolní počítače či notebooky. Největší jeho výhodou je, že se na něm dá spustit jakákoliv desktopová aplikace.

Na co si dát při koupi ještě pozor?

Jestliže má tablet dobře „šlapat“, musí mít řádný procesor. Čím větší má procesor frekvenci udávanou v GHz, tím větší má výkon. U malého tabletu postačí procesor s jedním jádrem, jehož frekvence se pohybuje kolem 1 GHz. U tabletů s větším displejem je lepší dvoujádrový procesor s frekvencí nejméně 2 GHz. Tablety, jež mají sloužit jako plnohodnotná náhrada počítače, mají mít procesor aspoň se čtyřmi jádry a frekvencí přesahující 2 GHz.

 

Pak je zde ještě operační paměť RAM. Nejobyčejnější tablety si vystačí s pamětí 2 GB, standard však bývá nejméně 4 GB. Dalším aspektem, ke kterému je při koupi dobré přihlédnout, je i výdrž tabletu. Baterie s výdrží do 6 hodin je běžná u tabletů nejnižší třídy. Tablety střední třídy vydrží cca 10 hodin a ty nejkvalitnější mají výdrž nad 10 hodin, a často vydrží „šlapat“ až 20 hodin.

tablet
Tablety iPad mají skvělou výdrž a vydrží vám při práci celý den.

Co říci na závěr? Přejeme vám při nákupu šťastnou ruku a chladnou hlavu. To hlavně. A tady je ještě několik tipů. Fotoaparát na tabletu by měl mít alespoň 10 Mpx a chybět by neměl ani blesk. Na zvážení je i jakou zvolíte konstrukci tabletu. Nejčastěji se setkáte s levnými plastovými tablety, existují však i tablety skleněné nebo i velmi odolné kovové tablety. Posledním aspektem je, jaké podporuje tablet připojení na internet. Minimálně by měl umět síť 3G a ještě lépe LTE. Pro internetové nadšence doporučujeme tablety s podporou sítě 4G.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..