daň z nemovitosti 2016

Jak probíhá placení daně z nemovitosti v roce 2016?

Z celé škály daní, které je člověk vůči státu povinován platit, pouze daň z nemovitostí je splatná už předem. Při jejím stanovování přitom hraje roli stav vašeho vlastnictví k počátku roku. Tedy v případě letošního roku je směrodatná situace platící 1. ledna 2016. Jestliže k tomuto datu vlastníte nějakou nemovitost, jste povinni zaplatit za ni daň. Nyní se kvapem blíží termín placení daně.

Daňový úřad potřebuje znát změny

Jak postupovat při přiznávání daně z nemovitosti? Důležité je, aby formulář na finanční úřad poslali především lidé, jež v loňském roce získali nějakou nemovitost. Její vlastnictví nabývají momentem zápisu do katastru nemovitostí. Další kandidáti, kteří musí formulář odevzdat, jsou lidé, u nichž došlo ke změnám v „okolnostech rozhodných pro vyměření daně“. Přeloženo z úředního jazyka do srozumitelné češtiny se zkrátka bude měnit částka daně, třeba proto, že jako vlastník část pozemku prodal, nebo naopak přikoupil sousední pozemek, zkolaudoval rozestavěnou stavbu apod. Tyto okolnosti samozřejmě mají vliv na stanovení částky daně, a proto je nutné o nich uvědomit daňový úřad novým přiznáním.

Kdo podávat přiznání nemusí?

Povinnost podávat přiznání k dani z nemovitosti ale naopak odpadá lidem, kteří už v minulých letech přiznání podali, a nedošlo k žádné změně. Jsou tedy vlastníky dané nemovitosti a nedošlo například ani k rozšíření pozemku, nebo naopak zmenšení odprodejem. Nebyla na něm dostavěna další nová nemovitost atd. Nové přiznání nemusí takový člověk podávat dokonce ani v případě, že došlo k nějaké úpravě koeficientů výpočtu daně nebo jejích sazeb.

Nezapomeňte na splátku

A jak je s termíny? Daňové přiznání musí být podáno nejpozději 1. února. Daňovému úřadu přitom stačí, když na obálce bude poštovní razítko s tímto datem. Platby daně musí proběhnout do konce května. V případě, že máte vyměřenu daň, která přesahuje částku 5000 Kč, můžete ji zaplatit ve dvou splátkách. První splátka musí proběhnout do 31. května 2016, druhá splátka potom stačí do 30. listopadu 2016. Výměru přesné částky daně přitom obce, do kterých nemovitost spadá, zasílají během května.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..