Jak moc vzrostou odvody podnikatelů?

Jak moc vzrostou odvody podnikatelů?

Vládou schválený nový konsolidační balíček se dotkne všech podnikatelů a jejich odvodů sociálního i zdravotního pojištění. Zálohy od roku 2024 vzrostou asi o 10 % a toto navýšení se nebude týkat jen osob s hlavní podnikatelskou činností, ale i tou vedlejší. Pojďme se podívat, jak moc vzrostou odvody podnikatelů.

Součástí konsolidačního balíčku, jehož schválení zrovna prochází Poslaneckou sněmovnou, jsou i vyšší odvody za sociální pojištění o OSVČ. K navýšení dojde nejen u placení minimálních záloh, ale i u vyměřovacího základu.

Přečtěte si také: Udělejte si ze schůzky zábavu a ne nudnou povinnost

Jak vypadá aktuální sazba odvodů?

Aktuální sazba zdravotního pojištění je 13,5 % a sociálního pojištění 29,2 %. U obou je ale určité minimální pojistné, které zkrátka musíte platit bez ohledu na vaše příjmy a výdaje, u zdravotního pojištění je to pro tento rok 2 722 Kč a pro sociální 2 944 Kč. U OSVČ v rámci vedlejší činnost jsou tyto odvody samozřejmě nižší.

Nejvíce se změny odvodů dotknou malých podnikatelů a živnostníků. Protože se zvýší minimální výše pojistného, které odvádí i nejmenší živnostníci, budou muset zdražit své služby, a nebo zůstat na úrovni, při které se jim vlastní podnikání už vůbec nevyplatí.

Přečtěte si také: Mýty o investování a jak je to doopravdy

A jaké jsou výhody vyšších odvodů?

Hlavní výhodou je to, že se vyšší částka promítne v budoucnu do vašeho důchodu, a to i o tisíce korun. Otázkou ale je, kolik lidí tento benefit ocení, když má v této snad již každý zavedené penzijní spoření.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..