Jak hravě propustit zaměstnance

Jak hravě propustit zaměstnance

Současná ekonomika není zrovna v nejlepším stavu. Dalo se to však očekávat, přece jenom se dlouhá léta držela na špici a recese byla zkrátka jen další krok. Pokud patříte k lidem, kteří jsou zaměstnavateli a kteří na vlastní kůži pocítili padající nebo zpomalující se ekonomiku, možná nemáte na vybranou a musíte část svých zaměstnanců vyhodit z důvodu nadbytečnosti nebo proto, že firma zkrátka nemá rozpočet pro placení tolika zaměstnanců. Moc dobře si však uvědomujeme, že není snadné propustit zaměstnance, a to i v případě, že byste k zaměstnancům neměli žádný osobní vztah. Proto si pojďme říct, jak to hravě udělat.  

Dobře se na vyhazov připravte 

Pokud plánujete někoho vyhodit a nechcete, abyste z toho měli trauma vy nebo právě onen zaměstnanec, vyplatí se dát si čas s přípravou. Zaměstnance tedy jinými slovy nevyhazujte z minuty na minutu ani z hodiny na hodinu, zkrátka naplánujte vhodný termín. Například až zaměstnanec dodělá rozdělanou práci. Pokud byste zaměstnance vyhodili a on měl poté ještě něco na práci, svou práci by nemusel pak odvést kvalitně nebo nový pověřený by možná nevěděl, jak na to.  

Máte svědka? 

Plánujete někoho vyhodit? V mnoha velkých společnostech se vyplatilo mít svědka. Ve chvíli, kdy někomu ohlašujete výpověď, je dobré mít například svědka ze strany zaměstnanců nebo ze strany partnerů či spoluvlastníků, který by později dosvědčil, co se skutečně událo v kanceláři, když docházelo k vyhazovu. Najednou nezaměstnaní jedinci mají totiž tendenci říkat hned po propuštění věci, které se vůbec neřekli.  

Vždycky buďte struční a nabídněte pomoc 

Je naprosto zbytečné vyhazov nějak rozpitvávat. Nejlepší bude, když budete struční. A stejně tak je dobré nabídnout pomoc, pokud tedy můžete a pokud je to ve vaší moci. Takovou pomocí by mohl být doporučující dopis nebo kontakt na někoho, kdo aktuálně shání tak kvalitního zaměstnance. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..