Ekonomika zažívá jednu ránu za druhou. Oslabila koruna a burzy tak špatné dny nepamatují

Ekonomika zažívá jednu ránu za druhou. Oslabila koruna a burzy tak špatné dny nepamatují

Pokud sledujete dění celosvětově nebo alespoň na tuzemské scéně, pak víte, že se aktuálně nejen my, ale prakticky celý svět potýká s novým typem viru, který napadá jednoho člověka vedle druhého a na něhož zatím není žádný účinný lék. Takzvaný koronavirus je nejen strašákem, kvůli kterému byla nakázána celostátní karanténa, ale je to také důvod, proč české i světové burzy zažívají zlé časy. Samozřejmě tak špatné dny nepamatují jen burzy, ale také koruna, která po dlouhých měsících, kdy jen kvetla, rostla a sílila, najednou oslabila, což dokazují aktuální kurzy měn. 

Koruna oslabila vůči mnohým měnám

Jestliže jste se ještě nedávno radovali z toho, že si nakoupíte eura na dovolenou za výhodnou cenu, která se začala pohybovat pod 24mi korunami, pak pro vás máme nemilou zprávu. Koruna oslabila i vůči euru, které koupíte za 26 korun či více.  Směnu deviz můžete třeba online na http://www.citfin.cz/smena-deviz-online/

Samozřejmě česká koruna neoslabila jen vůči euru, ale také vůči dolaru. 

Akcie padají a burzy zažívají zlé časy

Jak jsme však zmínili, díky novém typu koronaviru netrpí jen koruna, která výrazně slábne. Ale trpí kromě jiného i burzy, a to jak české, tak ty zahraniční. Burzy tak špatné dny nepamatují, a to je už co říct. Klesají hodnoty nejen akcií, ale také celkových indexů. 

Podle odborníků a také statistik se balík cenných papírů, v němž jsou obsaženy jak malé, velké a střední firmy z více jak patnácti evropských států, dostal na svou nejnižší úroveň od devadesátých let minulého století. 

Jakousi krizi na burze i u nás v republice prohlubuje Evropská centrální banka, která ne a ne snížit úrokové sazby. Sice došlo k odhalení jakéhosi balíčku opatření, ale investoři prahnou po snížení úrokových sazeb, aby aktivně investovali a trh trochu zachránili.

Otázkou je, jak to bude vypadat na burze i po stránce koruny dál. Zatím všichni radí to, abychom se připravili na krizi, která přijde, respektive která u nás už začíná vypukávat. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..