Investiční byty

Investiční byty zhodnotí vaše finanční prostředky

Máte volné peníze? Hledáte možnost výhodně investovat? Baví vás nemovitosti? Jednou z výhodných a současně velmi bezpečných investic, která se na dnešním trhu přímo nabízí, je koupě investičního bytu. Ale ne každý byt, který je vhodný k bydlení, je současně dobrý jako investiční byt.

Jak vypadá ideální investiční byt?

K nákupu investičního bytu je nejlepší přistupovat jako k výběru vlastního bydlení – jen s tím rozdílem, že ho budete pronajímat. Vždy je dobré si říci. „Chtěl bych v tomto bytě bydlet?“. Klíčovým kritériem investičního bytu je totiž jeho snadný pronájem. Proto je záhodno, aby splňoval několik základních parametrů. Především je to lokalita a dopravní dostupnost, pak samozřejmě dispozice a velikost bytu a také občanská vybavenost okolí.

Pražská lokalita Kaskády Barrandov je ideálním místem pro investiční byt.

Jaké požadavky má splňovat investiční byt?

Investiční byt si pořizujte zásadně ve velkých městech, kde je dlouhodobá perspektiva poptávky po pronájmu. Ideální je Praha, ale jsou možná i krajská města, kde je například univerzita, technologické parky nebo továrny s vyšší poptávkou po pronájmu. Prodej bytů v Praze je však nyní omezen velkou poptávkou, tak je dobré se porozhlédnout i jinde.

Pak je zde lokalita, která by měla být žádaná i v dlouhodobém časovém horizontu. Je dobré si udělat malý průzkum a zjistit si, kde se nejčastěji byty pronajímají s ohledem na dopravní dostupnost a občanskou vybavenost; obchody, parky, hřiště, školy nebo školky.

Pak jsou zde dispozice bytu. Investiční byty, které si lidé pronajímají, bývají obvykle menší než větší. Nejlépe se pronajímají menší byty o velikosti 1+kk nebo 2+kk. Ty jsou žádané především v Praze nebo v krajských městech. Je dobré brát na zřetel, že stále více lidí žije „singles“ a ti prostě nepotřebují velké prostory. Svoji roli v oblasti investičních bytů a jejich pronájmu hrají také nízké náklady na energie a služby, a také, zda jsou byty v novostavbách nebo v starší zástavbě.

Jako výhodná investice jsou velmi žádané byty 1+kk nebo 2+kk.

Jaké jsou výnosy investičních bytů?

Když vezmete na zřetel pravidla, která jsme zmiňovali, je zde předpoklad, že si vyberete váš investiční byt dobře a nebudete mít problémy s pronájmem. K tomu ještě připočtěte dobře ošetřenou nájemní smlouvu a štěstí na solidního a solventního nájemce, což z vlastních zkušeností víme, také není samo sebou. Pak se výnosy pohybují kolem 4 až 5 procent ročně a návratnost investice do bytu bude dle dnešních cen mezi 20 až 25 lety. Výhodou investičního bytu je to, že ho můžete kdykoli prodat, což v dnešní době, zvláště v Praze, není problém.

Kde koupit investiční byt?

Ideální investiční byt by se měl nacházet v nějaké atraktivní pražské lokalitě a v novostavbě, do které nemusíte řadu let investovat další finanční prostředky. V dnešní době, kdy poptávka po bytech, zvláště v Praze, převyšuje nabídku, to je s koupí trochu problém, ale i tak se nabízejí řešení.

Společnost Finep  nyní připravila k prodeji byty Malý háj, které jsou součástí rezidenčního projektu na Praze 10.

Investiční byty v lokalitě Malý háj – Štěrboholy na Praze 10.

Dobré investiční byty jsou i v rezidenčních projektech Britská čtvrť či Kaskády Barrandov na Praze 5 či na Praze 9 v lokalitě Prosek Park, která se stala v současnosti oblíbeným a vyhledávaným místem.

Rezidenční projekt Prosek Park – XIII. etapa.

Koupi investičního bytu nemá cenu uspěchat, ale na druhou stranu, není proč otálet. Každým dnem vám utíkají nemalé peníze a dá se předpokládat, že ceny nemovitostí ve městech budou i nadále stoupat. Vše je však dobré důkladně promyslet a investovat jen do bytu, který obratem lehce pronajmete s co největším výnosem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..