inspektorát práce

Inspektorát práce má další pravomoci – co může nově trestat?

Pokud podnikáte, moc dobře víte, že vaše společnost musí splňovat různé normy a musí dodržovat různá pravidla, která stanovil stát. Zaměstnavatelé musí své zaměstnance informovat o BOZP a také o požární ochraně, nicméně podle aktuálních průzkumů se ukázalo, že 40% živnostníků nemá o bezpečnosti práce či o požární ochraně ani páru. A tak se tedy do různých společností začaly posílat kontroly, které mohou ukládat nevýslovně veliké sankce, jež se mohou dostat až do výše dvou milionů korun.

Nicméně mnohdy společnosti obchází i samotný inspektorát práce, který má ve svých rukou velké pravomoci. Ty se v poslední době opět rozrostly. Inspektorát práce aktuálně může udělovat různé tresty a sankce za narušení soukromí zaměstnanců.

Soukromí zaměstnanců se nesmí narušovat!

Inspektorát práce v poslední době opravdu obchází společnosti a zjišťuje, zdali bylo nebo narušeno soukromí zaměstnanců. Zaměstnavatel nemohou narušovat soukromí zaměstnanců na pracovišti, a to už dle současného zákoníku práce. Inspektorát má pravomoc trestat firmy, které soukromí narušují, už od konce letošního července. Právě tou dobou totiž v platnost vešla i nová novela zákoníku práce, která právě o tomto soukromí pojednává.

Mimo inspektorát práce však může kontrolovat tuto problematiku i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Jaká pokuta firmám hrozí?

Jestliže by se prokázalo, že společnosti opravdu narušují soukromí svých zaměstnanců, může jim hrozit až několika milionová pokuta. Za takové narušení soukromí se počítá například kamerový systém, ale také i sledování služebních vozidel pomocí navigačního systému nebo se rozhodně nesmí monitorovat emailová komunikace.

Podnět může podat inspektorátu nebo úřadu naprosto každý. Zaměstnanci tak mohou upozornit na tato opatření, která výrazně stěžují jejich pracovní život. Navíc může tento podnět zůstat v anonymitě, a tak se pracovníci nemusí obávat, že by jim snad někdo na jejich „udání“ přišel.

Napsat komentář