Spadané listí

Hrabat nebo nehrabat spadané listí na zahradě?

Zima už se nám ukazuje, přesto na mnoha místech České republiky je stále podzim. Na mnoha místech v Česku totiž doposud nenapadl žádný sníh, a dokonce nepřišly ani první zimní mrazíky. Viz například Praha nebo Brno – ve velkých městech se sníh nemá šanci udržet. Nicméně nejen ve velkých městech se stále potýkají s hromadou listí na zahradě. Pokud i vy nestíháte odklízet listí, uvažujete, že listí na zahradě necháte přes zimu. Řada lidí se však bojí, jestli náhodou listí nezničí půdu a jestli náhodou do ní během zimy nezanese plísně nebo plsti či mechy. Tento článek strašpytle uklidní.

Hrabání listí je činnost, kterou během podzimu vykonává celá řada z nás. Lidé odklízejí listí většinou o víkendu, protože během týdne kvůli práci nemají na odklízení listů čas. Jenže i během víkendu se toho může tolik semlít, že nestihnete odklidit ani jeden jediný lísteček. Naštěstí se nic strašného nestane, pokud necháte listí zasypat sněhem. Dokonce to vaší zahradě i prospěje.

Záhony budou potěšeny

Například takovým záhonům listí prospěje, proto konkrétně na záhonech nechte listí jen tak ležet. Byla by to totiž škoda ho shrabat. Listí na záhonech totiž slouží jako perfektní ochrana půdy, a dokonce pěstované rostliny listí ochrání před vlhkem, mrazem a taky před zimním sluníčkem, které je během zimy bohužel velice silné. Listí je ochranou i pro neopadavé či opadavé dřeviny.

Navíc je listí na záhonech perfektní hnojivo – pokud listí nahrneme k rostlinám a zasypeme tento kopec listí trochou kompostu, aby listí vítr neodfoukl, rostlinám se během jara bude vydatně dařit.

Listí jako součást kompostu

Listí je kvalitní substrát. Pokud někde listí ještě máte, dejte ho zkompostovat. Nejlépe se rozkládají lístky z ovocných stromů, ale taky z javorů či lísky nebo z okrasných keřů. Co se do kompostu nehodí, protože se to rozkládá velice pomalu, jsou listy jírovce, ořechů a taky dubu. Listy z těchto stromů můžete odvést do sběrných dvorů, kde se listí zlikviduje jinak.

Aby bylo kompostování listí rychlejší, pořiďte si speciální drátěné kompostéry, které jsou pro rychlé kompostování listí stvořené. V těchto kompostérech se listí postupně zasypává zeminou a kompost se později nechává přirozeně dozrát.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..