Díky datové schránce

Díky datové schránce opět létaly pokuty

Každý rok nás překvapí stále nové aktuální dění, které se ve světě děje. Na druhou stranu nás mnohdy překvapí i věci, které jsou každoroční, například podávání přehledů na zdravotní a sociální pojišťovnu, dále třeba daňové přiznání, které je u řady podnikatelů naprosto nevítané. Řada podnikatelů si totiž uvědomí, že jejich účetnictví a celkové faktury nejsou v takovém pořádku, jak si mysleli. Přichází tedy řada zmatků, protože je na odevzdání daňového přiznání přece jen nějaký termín, do kterého se všichni podnikatelé musí vlézt. Bohužel to řada z nich nestihne, proto hrozí klasické sankce, bez kterých to opravdu nejde. Podnikatelé se totiž pro příště bez pokut nepoučí.

Jenže sankce nehrozí jen tehdy, kdy neodevzdáte daňové přiznání, ale na druhou stranu vás tyto zbytečné výdaje mohou postihnout i tehdy, kdy sice odevzdáte přiznání včas, ale podle zákonu jste ho zrovna vy museli podat trochu jiným způsobem než písemně. Proto se do příštího roku poučte a uvědomte si, že musíte vše udělat na základě toho, zda máte nebo nemáte zřízenou datovou schránku. Pakliže ano, odevzdávejte ten růžový formulář pouze elektronickou podobou, protože jinak nebude přiznání uznáno a vy se budete potýkat s nemístně vysokými sankcemi, a to zkrátka za naprostý omyl.

Jak vysoká bude sankce?

Pokuta se orientuje dle toho, jak dlouho se na vaše daňové přiznání čeká. V lepším případě se budete moct spokojit například s pouze dvěma tisíci korun, v horším se však vaše pokuta může vyšplhat až k citelným padesáti tisícům korun. Pakliže úředníci na finančním úřadě zjistí, že jste nesplněním povinnosti podat vaše přiznání elektronicky značně ztížili správu daní, pokuty se vyšplhají ještě trochu výše.

Letos se pokut obdrželo opravdu hodně, ovšem závratnější částky byly v loňském roce, kdy bylo dáno čtyři tisíce dvě stě pokut v celkové výši, jež se vyšplhala až k osmi milionům a půl korun. To už opravdu mnoho lidí zasáhly velké pokuty, které opravdu patřily pouze k těm zbytečným výdajům.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..