copak dělá seo specialista

Copak dělá SEO specialista?

Zkusím vám přiblížit rutinu SEO specialisty, který pomáhá firmám růst a propagovat je. Vzorový příklad freelancera, který je na volné noze a jeho specializací je na online marketing a to konkrétně optimalizace webových stránek pro vyhledávače (tzn. SEO). Nyní příběh.

Nejvíce práce stihnu do oběda

Jmenuji se Tomáš a pracuji doma, kde mám svou kancelář. Ránu vstanu a uvařím si kafíčko. Za pár minut projedu příchozí poštu a můžu se vrhnout do práce. Můj nejvíce produktivní čas je 8 – 12h, proto je třeba vytěžit co nejvíce. Otevřu si svůj koncept práce, kde je můj rozvrh naplánovaných úkolů a začínám tím největším mackem, tedy žábou, která představuje nejdůležitější úkol dne a postupuji podle dalších úkolů. Ke svojí práci potřebují pouze počítač, internetové připojení a několik užitečných online nástrojů.

Neztrácím čas, je ráno, kafíčko mi chutná a já si podle nálady vybírám ten úkol, na který mám náladu, abych měl krásný den. Je důležité začít tím, co je důležité. Je třeba zkontrolovat Google Analytics za posledních 7 dní u všech klientů a porovnat aktuální pozice klíčových slov. Nyní následuje snídaně a je třeba si připravit základ pro povinnosti, které mají prioritu. Na základě zjištěných informací si vybírám jednu webovou stránku, která vyloženě volá o pomoc, protože potřebuje „zapnout to SEO“.

Ani nevím a hodina utekla jako nic. Vytvořil jsem koncept, podle kterého je třeba vytvořit nové landing page, abych posílil pozice klíčových slov a na základě konceptu vytvářím zadání pro svou copywriterku Terezu, aby věděla přesně, jaký obsah potřebuji. Tento obsah totiž potom vyleštím, prolinkuji a zjistím, že potřebuji ty internety trochu nakrmit novým PR na tento nový obsah, proto ještě doplňuji zadání.

Nyní je třeba si udělat pořádek trochu v souborech, minulý den mi totiž přišly pár desítek nových PR článků a je třeba je zkontrolovat, doplnit o pár drobností a vybrat pro ně vhodný magazín. Přichází totiž na řadu realizace linkbuildingu a na to je třeba další kafé. Naštěstí mám šikovnou asistentku Žanetku, která mi s přípravou linkbuildingu pomáhá. Mým úkolem je tedy hlavně vybrat ty správné magazíny, které jsou tematicky relevantní, mají dobré hodnocení dle analytických nástrojů, slušnou návštěvnost a vzhledem k ceně za publikaci odpovídají rozpočtu jednotlivým klientům.

Co je smyslem práce SEO?

Smyslem je optimalizovat webové stránky klientů, kteří vlastní eshopy nebo mají webové stránky s prezentací firmy a to tak, aby byly strategická klíčová slova lépe dohledatelná ve vyhledávači Google nebo Seznam. V praxi se jedná například o to, že je kosmetický salón v Ostravě, který potřebuje více klientů a potenciální klienti tráví na internetu hodně času, pokud někdo hledá kosmetické studio v Ostravě, tak zadá do vyhledávače „kosmetické studio ostrava“ nebo „kosmetika ostrava“, možná třeba kosmetický salón Ostrava“, jednoduše čeká, že dostane výsledek na svůj dotaz. Která firma se zobrazí na prvních pozicích, tak si své klienty na internetu získá. Podobně je to na příkladu, kdy slečna hledá červené lodičky. Neví ještě jaké, jen ví, že potřebuje sladit barvu s kabelkou a proto zadá do vyhledávače „červené lodičky“. Zde opět platí, že eshop, který má nejlépe optimalizované stránky, tak je na předních pozicích. A to je přesně práce SEO specialisty, který se snaží optimalizovat stránky tak, aby co byly na co nejvyšších pozicích.

Vyřídit maily před pauzou na fitko

Nakonec zjistím, že je čas oběda, po kterém následují dva hovory a vyřízení třech e-mailů. Vše se snažím stručně a jasně. Blíží se totiž čas, kdy chodím do fitka, které považuji více jako relaxaci a odpočinek od monitoru. Pauza v práci je pro mne důležitá. Není problém pracovat do setmění, ale bez pauzy je práce méně efektivní, tedy alespoň v mém případě.

Po pauze pokračuji v úkolu, který jsem nedokončil a je blíží se konec pracovní doby, tedy alespoň povinností, který jako řádný SEO specialista potřebuji dodržovat, abych mohl účinně optimalizovat webové stránky klientů, kteří mě živí a k tomu potřebuji odpovídající výsledky. Obecně se dnes jednalo o 6 hodin práce, ale potom je zde hodně času, které věnuji sebevzdělání. To sebevzdělání obvykle představuje sledování novinek z online marketingu a to je kapitola sama o sobě.

Vzdělávání v SEO oboru

Čtu různé diskuze, kde se řeší různé úkoly, na které odpovídají často špičkoví experti z oblasti SEO a jedná se o inspirativní část mé práce, kde není důležité, kolik jakých školení navštívím nebo kolik knih přečtu, ale výsledek a pro mě je výsledek ten, že mě to posune dopředu. Kombinuji svoje znalosti získané z posledních let na konkrétních projektech, doplňuji to zkušenostmi od ostatních a končím někde u čtení zahraničních článků nebo domácích blogů o novinkách. Není to náročné, ale musí to bavit a mě to tedy baví moc. Tak moc, až se toho bojím.

Název článku možná zavání tím, že každý den je stejný, často se opakuje, ale je to více jako náhled do jednoho pracovního dne konkrétního SEO specialisty, který prožívá každý den jinak. Ke každému projektu je třeba přistupovat individuálně, má různý rozpočet, jiné zaměření, jiné cíle. Rutina je však v tom stylu, že nenabírám jednorázové projekty a proto pracuji i další měsíc na podobných projektech, které se snažím posouvat dále. Neposílám každý měsíc jen faktury, ale i přehledy, které představují nejen výsledky, ale i často i soupis různých doporučení a úkolů na další měsíc.

Práce, která baví

Po několika letech v oboru online marketingu vím, že SEO je magické slovo, které mě bude v životě provázet ještě dlouho. Měřítko úspěchu je subjektivní, ale z mého pohledu se považuji za úspěšného člověka, který dělá svoji práci rád a navíc se tato práce stala koníčkem, rád optimalizuji webové stránky.

Moji oblíbenou hrou je Lineage, jedná se o online hru, kde každý má svou postavu, kterou je třeba dostat nejen na vyšší level, ale i získat dobrou výbavu. Nic není zadarmo, je třeba nejen spolupracovat s ostatními, ale také hodně makat na sobě. Stejně jako mám rád sport, rád běhám, účastním se závodů a tam mi také nikdo nedá nic zadarmo. Nestačí vědět, že je třeba trénovat a jak dobře trénovat, ale realizovat to.

 

seo

seo

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..