Co všechno ovlivňuje vaše rozhodování?

Co všechno ovlivňuje vaše rozhodování?

Umět se správně a rychle rozhodnout, to nemusí v současné době každý. Bohužel to je základem úspěšného člověka, úspěšného podnikatele. Pakliže se člověk neumí rychle rozhodnout, je problém na světě. V souvislosti s rozhodováním se nabízí otázka, co všechno ovlivňuje naše rozhodování, co všechno se podílí na tom, jak se rozhodneme, jak odpovíme, jak se vyjádříme. To ostatně zkoumal autor knihy Neviditelný průvodce emoční inteligencí, který tvrdí, že jen málokdo a málokdy přemýšlíme o tom, co všechno formuje naše rozhodnutí. Stojí za tím ve skutečnosti některé faktory.  

Jedním faktorem jsou naše pocity 

To, jak se nakonec rozhodneme nebo pro co se rozhodneme, ovlivňují například naše pocity. Vezměte si třeba možnost nastoupit do nového zaměstnání – to vyvolá vlnu vzrušení. Jiné však najednou pohltí vlna obav a také nejistoty. Zatímco první skupina hrdě přijme nabídku, druhá skupina pravděpodobně nabídku odmítne, jelikož pocit obav a nejistoty je opravdu velice silný.  

Spánek je také jistým faktorem 

Pokud bychom měli přejít k dalšímu faktoru, který ovlivňuje rozhodování, zmínili bychom spánek. Každý člověk ví, že spánek je opravdu velice důležitý a že není dobré ho podceňovat. Pokud se dostatečně dobře nevyspíme, nemůžeme očekávat to, že se budeme dobře rozhodovat nebo že potěšíme naše fyzické či duševní zdraví.  

Autor zmiňované knihy Neviditelný průvodce emoční inteligencí je toho názoru, že pokud má člověk před sebou opravdu velké rozhodnutí, měl by se na to vyspat. Během spánku se totiž člověk na malou chvilku zastaví, zamyslí, nereaguje posléze unáhleně a nevstupuje do věcí bezhlavě.  

Touha hraje svou roli taktéž 

Dalším faktorem, který opravdu výrazně ovlivňuje naše rozhodování, je touha. Když se objeví touha po změně, jen málokdo ji dokáže zahnat, jen máloco ji dokáže zabít.  

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.