co vše je potřeba vědět o 13. platu?

Co vše je potřeba vědět o 13. platu?

Odměny v podobě 13. platu jsou skvělou motivací pro zaměstnance. Zároveň záleží na vás a interních pravidlech, jaké podmínky musí daná osoba pro získání platu splnit. Bonusy můžete vyplácet buď na konci kalendářního, nebo fiskálního roku.

Co znamená 13. plat?

Jedná se o bonusy, které získávají zaměstnanci jako odměnu při plnění určitých podmínek. Vyplácí se na konci kalendářního či fiskálního roku a většinou se jejich plnění odvíjí od obratů firmy a podobně. To znamená, že se nejedná o nárokovatelný bonus, neboť například při ztrátovém obratu nemusí být vyplacen.

Přečtěte si také: Jak správně vést schůzku, abyste dosáhli vašeho cíle?

Jak jej určíme?

Výše a podmínky pro získání platu jsou velmi různé a odvíjí se od interní směrnice společnosti. Hned na začátku si sám zaměstnavatel stanoví podmínky, kdy a který zaměstnanec může na odměnu dosáhnout. Zároveň také stanoví, podle čeho se částka spočítá. Většinou se přirozeně odvíjí od výdělků a úspěšnosti firmy na trhu.

Existuje dokonce také tzv. 14. plat, který se vyplácí v situaci, kdy společnost plní výsledky nad svá očekávání.

Motivace

Před samotným zavedením tohoto benefitu udělejte ve společnosti průzkum, který vám ukáže, zda je o 13. plat zájem. Pro některé zaměstnance může být totiž vidina dalekého bonusu naopak demotivující a ocenili by spíše menší částky každý měsíc. Pro některé zase naopak může být prémie hnacím motorem pro lepší výsledky.

Přečtěte si také: Buďte náš Extéria Partner a vydělejte!

Pokud se otázka 13. platu nesetkala s velkým úspěchem, rozveďte diskuzi o tom, jak si zaměstnanci představují formu odměn. Jen tak splní tyto bonusy ten správný účel.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..