jak využít dýni

3 tipy, jak využít dýni

Na své zahradě jsme si během letních horkých měsíců vypěstovali mnoho druhů zeleniny a teď přichází ten pravý čas na to, abychom tuto zeleninu taky sklidili. Samozřejmě většinu zeleniny sníme nebo zavaříme, ale s některou zeleninou nevíme, co bychom si počali, protože je jí nějak moc. Například se letos hojně urodily dýně. Jedná se o velice zdravou zeleninu, ale ne každý ví, co si s takovou dýní vlastně má počít. Většina chtěla dýni jenom před dům na Halloween, ale dýně má samozřejmě ještě řadu jiných využití.

Samozřejmě se pojďme bavit o té jedlé dýni – tedy té klasické, oranžové. My jsme si totiž mohli vypěstovat ještě takzvané okrasné dýně, s nimiž neuděláme nic jiného, než když si je hezky naaranžujeme na okna našeho domu nebo si z nich uděláme skvělou dekoraci před dům. Právě takové dýně jsou většinou malé a zajímavě tvarované, co se týče barevnosti, tak jsou většinou v barvách podzimu, tedy ve žluté, zelené či jinak tmavém odstínu barev.

Pojďme však přejít k věci a zodpovězme si otázku, jak vlastně využít tu klasickou dýni?

1) Samozřejmě si ji vydlabejte před dům

Tu nejhezčí a největší si hezky s dětmi vydlabejte před dům. Sice je Halloween americký svátek, ale začíná se alespoň v malé míře připomínat i u nás hlavně díky spojitosti s dušičkami. Dýně vám zabere vydlabat několik málo minut (většinou je vše hotovo do půl hodin) a bude tvořit hezkou dekoraci před vaším domem. Navíc se zde projeví vaše kreativita a trochu i u tohoto dlabání odpočinete.

2) Do polévky!

Dýně jsou však skvělé hlavně do polévek. Proto je nebojte rozmixovat a podle nějakého receptu na internetu si takovou skvělou dýňovou polévku připravte. Je velice zdravá a hlavně nesmírně chutná!

3) Zavařte si ji

Pokud se vám dýně letos urodilo hodně, tak se ji nebojte zavařit. Vždyť právě dýně patří k těm nejzdravějším druhům zeleniny, dokonce se jí přezdívá „přírodní lékárna“. Semínka dýně jsou významným zdrojem zinku, prospívají vlasům, nehtům i kůži, posilují imunitu, upravují činnost střev, léčí průjem, zácpu a také léčí dráždivý žlučník.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..